banner51

Turizmde bayram bereketi

Ramazan Bayramı Tatili'nin 9 güne çıkması hem turizmcileri hem de vatandaşları sevindirdi. Hatta öyle ki, 9 güne uzatılan Ramazan Bayramı ile bilirkte; 2023 hedefleri arasında yer alan '50 milyar dolar 50 milyon turist' hedefinin 2019 yılında yakalanması öngörülüyor...

Turizmde bayram bereketi

Cansu Temir Aksu / Ben Haber

Ramazan Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılmasıyla birlikte, vatandaşın da, turizmcinin de, esnafın da yüzü gülüyor. Artan döviz kurları, seçim telaşı derken, yaz tatilinin hayalini kuran tatilciler; 1,5 ay önceden tatilin 9 güne çıkarılacağı haberi ile birlikte yerlerini zaman kaybetmeden ayırmaya başladılar. Hem erken rezervasyonun hemde 9 günlük tatili fırsat bilen vatandaşlar, 2023 turizm hedeflerinin 2019'da gerçekleşmesine de katkı sunacağa benziyor.

Öte yandan Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararı ile iptal edilen ve 23 Haziran'da gerçekleşecek olan İstanbul seçimlerinden dolayı, İstanbullular da, rezervasyon değişikliği ile bayram tatili kervanına yüzde 15'lik bir payla katılıyor.

Daha önce bayram tatillerinin, bayrama bir kaç gün kala açıklanması uzun tatil planlarını imkansızlaştırırken, bu sefer yaklaşık 1,5 ay önceden açıklanması iç turizmde hareketlenmelere yol açtı.

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler ve Çeşme Turistik Otelciler Birliği Başkanı Yakup Demir; 9 günlük bayram tatilinin Türk turizmine önemli katkı sunacağı görüşünde. Hatta öyle ki; ETİK Başkanı İşler; 2023 turizm hedefinin 2019 yıında yakalanmasını öngördüklerini açıkladı.

"Hedef iç pazarda 10 milyon turist rezervasyonu"

"Türk turizmi tüm zamanların en iyi yılı olacak." diyen ETİK Başkanı Mehmet İşler; "Yurt dışı pazarı, çok fazla oda talep etti. Buda; iç pazara ayırdığımız oda sayısında, kontejyanlarımızda daralmaya neden oldu. Bu yüzden de erken rezervazyon bu sezon çok önemli oldu. Bu erken rezervasyonlar, 5 buçuk milyona ulaştı şuan. Amacımız 10 milyona gelmek." dedi.

Bu sene bayram tatilinin süresini, ilk defa 30 gün önceden açıkladıklandığı için, vatandaşların erken rezervasyonlara ilgi gösterdiğini belirten İşler; "Bizlerde yüzde 50 iskontalar yaptığımız için vatandaşlarımız da erken rezervasyona ilgi gösterdi. Vatandaşlarımızın önceden oda satın alma ve erken rezervasyondan faydalanma şansı oldu. Buradan da bir ivme yakaladık. Bir de eskiden döviz bu kadar yüksek olmadığı için, vatandaşlarımızın bayramda Yunanistan ve Avrupa'ya gitme şansı oluyordu. Ama şuan dövizin bu kadar yüksek olmasından dolayı da vatandaşlarımız da bayram tercihlerini yurt içinde kullanıyor ve buda bir talep getirdi." şeklinde konuştu.

"2019 yılı tüm zamanların en iyi yılı"

3 madde ile bayram tatilinin önemine değinen İşler; "Yani özetle; Ramazan Bayramı tatilinin yaklaşık 1,5 ay önceden açıklanmasıyla birlikte vatandaşlarımızın plan yapmaları, dövizin TL karşısında değer kazanması, dış pazardan gelen fazla oda talebi, hepsi birleşince, 2019 yılı tüm zamanların en iyi yılı olarak karşımıza çıkıyor. 2023 hedeflerindeki '50 milyar dolar 50 milyon turist' hedefini 2019 yılında Türk turizmi yakalayacak gözüküyor. Bayramda; şuanki aldığımız rezervasyonlarda yüzde 90'lara gelmiş durumdayız. Karar vermeyenlerin ellerini çabuk tutmalarını öneririz. Bu konuda bayramın şimdiden yüzde 100 doluluk oranına doğru gittiğini söyleyebilirim." dedi.

Seçim trafiği, bayrama yansıdı

İptal edilen ve 23 Haziran'da tekrar gerçekleşecek olan İstanbul seçimlerinin bir kısmının bayram yoğunluğuna yansıdığını söyleyen İşler; "Biz Egeli turizmciler olarak 23 Haziran'da bir partiye destek vermek,bir partinin karşısında olmak adına değil, 23 Haziran'da özellikle Avrupa'da Türk demokrasisinin çoğulcu ve katılımcı bir yapıda olduğunu ve bunun da yönteminin seçimler olduğuna inandığımız için buradaki iptalleri ve tarih değişikliklerini kabul ettik. 23 Haziran'daki rezervasyonların yüzde 70-75'i şuanda iptal yada tarih değişikliği yapıldı. Bunların içinden de yüzde 15'i bayrama sirayet etti diyebiliriz." dedi.

"Sezonu erken açtık"

Bu yılki ramazan ayının sezonun içine denk gelmemesinin sezonu uzattığına da değinen İşler; "Böylelikle sezonu erken açmış olduk. Yüksek sezonla çakışmadığı için bu Türk turizmine daha dinamizim kattı ve sezonun biraz daha erken açılmasına sebep verdi. O açıdan aynı zamanda bu tarihsel döngüde de pozitif etki vermektedir sektöre." ifadelerini kullandı.

"23 Haziran'dan dolayı iptalden çok değişiklik var"

9 günlük bayram tatilinin, önceden açıklanmasından dolayı mutlu olduklarını ifade eden ÇESTOB Başkanı Yakup Demir ise; "Keşke her bayram tatilinden turizmciler bu şekilde 1,5 - 2 ay önceden haber alsalar da tatilciler de planını yapsa. Dolayısıyla biz, böyle bir organizasyonu ön gören Sayın Bakanımızı da teşekkür ediyoruz. Etkili oldu. Turizci de, vatandaş da, esnaf da bu durumdan oldukça memnun" dedi.

"İnsanların 23 Haziran'da iptallerinden çok, değişikliği var." diyen Demir; "Yani iptaller yüzde 10 kalırken, yüzde 50'yi geçen bir değişiklik var. Daha çok öteleme var birazcık da öne çekme var. Dolayısıyla, 23 Haziran seçimleri turizm rezervasyonlarında iptalden çok değişiklik ön görüldü." şeklinde konuştu.

"Geçen sene bu kadar doluluğa ulaşmamıştık"

Bu bayramda talebin daha yoğun olduğunu söyeleyen Demir; "Gerçekten hızlı bir doluş var. Geçen sene bu kadar doluluğa ulaşamamıştık. Bu yıl ramazan ayı, sezonun içine denk gelmedi. Bu da sezonu uzattı. Seçimler birazcık bu konuda dezavantaj sunuyor. Keşke seçimler tatili bölmeseydi düşüncemiz oluştu ama her işte de bir hayır vardır diye düşünüyoruz." dedi.

"Artan döviz kurları, turizme ivme kazandırdı"

"Geçen yıl turizmde ciddi bir doluluk yakaladık." diyerek sözlerine devam eden Demir; "Özellikle bu gurbetçi dediğimiz ve onların beraberinde gelen turistler de ciddi bir talep gösterdi. Tabii ki bunda döviz kurlarının ciddi bir etkisi oldu. Dolayısıyla, belki biz Türkler için ciddi bir dezavantaj ama yabancılar için bu döviz kurlarının yükselmesi ve Türk parasının da değer kaybetmesi turizme yüzde 30'a yakın bir ivme kazandırdı, bir hareket kattı." ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER