banner9

Turizmcilerden İtidal Çağrısı

Yılda 2.5 milyonun üzerinde Rus turist ağırlayan Antalya’da sektör temsilcileri, Rusya ile yaşanan uçak kriziyle ilgili itidal çağrısında bulundu, gerginliğin daha büyümemesi gerektiği vurgulandı.

Turizmcilerden İtidal Çağrısı
Rus uçağının Suriye sınırında düşürülmesi, turizm sektöründe büyük tedirginliğe yol açtı. Yılda 4 milyonun üzerinde turistin geldiği Rusya, Antalya’ya yılda 2.5 milyonun üzerinde turist gönderiyor. Turizmciler, yaşanan son olay sonrasında gerilimin büyümemesi ve itidal çağrısında bulundu.
 
BU KRİZ BÜYÜMEMELİ
 
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, iki ülke arasındaki sorunun çok ciddi boyutta olduğunu, ancak bunun yıllardır süren işbirliği sayesinde atlatılabileceğini söyledi. Türkiye ve Rusya arasındaki dostluğa ve işbirliğine değinen Osman Ayık, "Türkiye ve Rusya arasında çok eski tarihlere dayanan işbirliği bulunmaktadır. Türkiye ve Rusya arasında 30 milyar dolarlık ekonomik işbirliği bulunuyor. Bu nedenle sürecin daha ılımlı ve dostane geçirilmesi iki ülke için de yararlı olacaktır. Gerginliğin artması ve krizin büyümesi iki ülke açısından zararlı sonuçlar ortaya çıkaracaktır. Bu kriz daha da büyümemeli. İki tarafın konuya çok hassas yaklaşmasını istiyoruz" diye konuştu.
 
İTİDAL ÇAĞRISI
 
Olaylar tırmandırılmaya devam ederse bunun yansımaları ve etkilerinin çok büyük olacağı ve iki ülkeyi de olumsuz etkileyeceğini söyleyen Osman Ayık, "İki ülke de ticari ve birçok anlamda zarar görür. 2 ülke halklarını birbirine yaklaştıran, kültürel anlamda birbirine bağlayan 4 milyonun üzerinde turizm hareketi var. Bu iki ülkeyi son 20 yılda çok ciddi anlamda bağladı ve yakınlaştırdı. Onun için tarafları mutedil davranmaya davet ediyoruz" dedi.
 
UÇAKLAR BOŞ GELİYOR
 
Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Ali Kızıldağ ise gelişmelerden sektör adına çok endişeli olduklarını belirtti. Kızıldağ, "Rusya’daki tur operatörleri sadece Türkiye’deki yolcuları getirmek için boş uçmuş. Oradaki yolcular ise tüm seyahatleri iptal etmiş. Rusya’daki tur operatörleri çok tedirgin. Süreç böyle devam ederse tüm faaliyetlerimiz durur kaygısı var. Bunun anlamı, zaten sıkıntılı olan Rus pazarının hemen hemen sıfıra inmesi demek. Sıfıra inmesi de sektörün 2016’yı tamamen kaybetmesine yol açar. Rusya’da oluşacak açığı Avrupa pazarıyla da kapatamayız. Dünyadaki terör konjoktüründen dolayı Avrupa pazarı da kötü durumda ve herkes seyahat etmekten çekiniyor" diye konuştu.
 
’Rusya ile ticaretimiz olmazsa da olur’ denilemeyeceğini kaydeden Ali Kızıldağ, iki ülke açısından hem turizm, hem inşaat, tekstil ve tarımda büyük işletmelerin faaliyet gösterdiğini, ticarete Rus tarafının da ihtiyacı olduğunu kaydetti. Bu işlerin politik, siyasi işlere kurban edilemeyeceğini belirten Kızıldağ, "Bir an önce her iki tarafın da itidalli davranması gerekiyor. Oturup uzlaşarak, birbirine kendi sıkıntılarını anlatarak çözmeleri gerekiyor. Yeni hükümetin de bu konuda acil önlemler ve adımlar atması gerekiyor. Gerekiyorsa ziyaret de gerçekleştirilebilir" dedi.
 
ALTİD BAŞKANI SİLİ: BEKLENMEDİK BİR OLAY
 
Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, Rus uçağının düşürülmesinin turizm açısından beklenmedik bir olay olduğunu söyledi. Süreçte bundan sonraki yaklaşımların önemli olduğunu belirten Burhan Sili, şöyle dedi:
 
"Her iki ülkenin de kendi menfaatleri doğrultusunda olayı sağduyu ile ele alarak devam ettirmeleri ve görüşmeleri gerçekleştirmeleri hem turizm, hem ilişkilerimiz hem de ticaretimiz açısından önem arzediyor. Antalya’ya gelen ağırlıklı olarak 12- 13 milyon turistin yüzde 30’unu Rusya ve bağlı ülkelerden gelen turistler teşkil ediyor. Bu şu anlama geliyor; bizim turizmimiz bir şekilde devam edecek. Her ne kadar birtakım açıklamalar olsa da Rusların tamamen gelmemesi gibi bir durumun söz konusu olacağını düşünmüyorum. Eğer süreç doğru ele alınırsa çok büyük problem olacağını düşünmüyorum."
 
KETOB BAŞKANI GÜL: TURİZMİ DERİNDEN ETKİLER
 
Kemer Turistik Otelciler Birliği (KETOB) Başkanı Tayyar Gül, turizm açısından olayları değerlendirmek için erken olduğunu belirterek, şöyle dedi:
 
"Tabi ki siyasilerin ve ülke yöneticilerinin yaptığı açıklamalar var. Bu açıklamalardan yola çıkarsak maalesef turizm sektörünü çok ciddi etkileyeceğini gösteriyor. Fakat birazdan ya da yarın neler olacağını öngöremediğimiz için 2016 yaz sezonuna kadar hep birlikte yaşayıp göreceğiz. Ama bu gergin sürecin bir an önce gerekli girişimlerin yapılarak ve biz sektör temsilcilerin de onlara destek olması ile birlikte atlatılması gerektiğini düşünüyorum. Dün bazı turizm acenteleri, Türkiye’ye yapacakları operasyonları durdurma kararı aldı. Türkiye’de özellikle Antalya’da yoğun bir sezonda olmadığımız için şu anda bölgemizi çok ciddi bir sıkıntıya sokmaz."
 
FETOB ÜYESİ BİÇER: RUSYA TÜRK TUR OPERATÖRLERİNİ YOK EDEBİLİR
 
Fethiye Otelciler Birliği Derneği (FETOB) Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Biçer, Rus savaş uçağının düşürülmesine iki farklı açıdan baktığını belirtti. Olaya sokaktaki vatandaş olarak baktığında, "Konu vatansa gerisi teferruattır" diyen Biçer, turizmci gözüyle baktığında ise gelecek sezona endişeyle baktığını söyledi. Biçer, Mısır’da Rus yolcu uçağının düşürülmesinin ardından her şeyin Türkiye’nin lehine döndüğünü, ancak bu avantajları kaybettiklerini kaydetti. Yeni sezonda Rus turistleri Türkiye’ye çekmek için büyük hazırlıklar yaptıklarını aktaran Biçer, şunları söyledi:
 
"Bazıları diyor ki ’Ruslar Türkiye’den vazgeçmez.’ Şunu bilmeliler ki Ruslar inanılmaz vatanseverdir. Devletleri bir politika belirlerse, aç ölürler yine de yaparlar. En büyük tehlike, Rusya’daki seyahat sektörünün yüzde 70’i Türk yatırımcıların elinde. Rusya hükümeti yabancıya yönelik bir yasa çıkarıp, Türk tur operatörlerini yok edebilir. Bunun telafisi ise 5-10 yıl alır. Diplomatik bir dille bu gerginliğin giderilmesini bekliyoruz. Eğer gerginlik devam ederse geçen yılki kötü turizm sezonunu mumla ararız."
Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2015, 14:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER