Turizmciler gözünü 2019'a dikti

12'ncisi düzenlenen Travel Turkey İzmir Fuar ve Kongresi, Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy'un katılımıyla açıldı. 38 ülke ve 48 ilden gelen bin 200'ü aşkın katılımcıyla dev organizasyona ev sahipliği yapılan fuarda, turizmin önemli temsilcileri de yer aldı

CANSU TEMİR AKSU / BEN TV

İzmir'de, bu yıl 12'ncisi düzenlenen 'Travel Turkey İzmir' Fuar ve Kongresi'nin açılış konuşmasında yer alan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, açılışın ardından fuar alanını gezerek standları ziyaret etti.

Fuar gezisi sırasında gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Ersoy, 'nitelikli turistin' önemine vurgu yaptı.

"NİTELİKLİ TURİSTİ HEDEF ALAN BİR KAMPANYA HAZIRLAYACAĞIZ"

Önümüzdeki yıllardan itibaren turizm politikalarında değişiklik yapılacağını ve yeni adımlar atılacağını ifade eden Bakan Ersoy; "Ulaşımla ilgili bir değişiklik yapıldı. Antalya, İzmir, Bodrum, Dalaman havalimanlarında Türk Hava Yolları ile birlikte business class ile tarifeli seferler Nisan 2019 itibari ile başlıyor. İlk etapta 67 uçuş olarak planlanmıştı ancak bunu 80'e çıkarmayı hedefliyoruz. Her yıl da bunları yüzde 100 arttırmak istiyoruz. Eğitim konusunda adımlar atılmaya başlandı. Protokoller imzalandı. Ilk etapta 11 tane turizm meslek yüksek lisesi kolej statüsüne getiriliyor 3 Nisan itibari ile. Bununla ilgili çalışma tamamlandı. Şimdi tanıtım ihalesi var, Berlin'de yapılacak olan. Bununla birlikte, Türkiye Tanıtım Stratejisini de netleştiririz. Nicelikli turistten nitelikli turiste geçişle birlikte o nitelikli turisti hedef alan bir kampanya hazırlamayı düşünüyoruz. Hepsinden öte, turizmi 12 aya yaymayı hedefliyoruz. Bununla ilgili önümüzde yıl yeni tahsis ihaleleri gerçekleşecek. 12 ay açık kalabilecek golfü, sporu gibi yan özellikleir olan alanları tahsil ihaleleri ile Türkiye geneline yaymaya başlayacağız. Son olarak da,Türkiye Turizm Gelişltirme Fonu var. Ilk hedefimiz şu anda yılbaşından sonra bunu yasallaştırıp hayata geçirmek. Burada amaç özel sektörün, Türkiye'nin turizmle ilgili politikalarında söz sahibi olmasını sağlamak. Bunu yaptıktan sonra da çok hızlı bir şekilde ivme bekliyoruz" dedi.

Gazetecilerin 'Türkiye 2019 sezonuna hazır mı sorusuna'; " Türkiye eski zamanlardan beri sezona hazır." ifadeleri ile yanıt veren Ersoy; "Önemli olan bizim turizmin şeklini değiştirmek. Farklılaşmaya gidiyoruz. Bizim amacımız sezonu uzatmak, kişi başı gecelik geliri arttırmak. Eskiden kısa vaadeli turzim politikası yapılıyordu, şimdi ki hedefimiz uzun vadeli turizm politikası. İlk etapta, turizm geliri en yüksek ilk 10 ülke arasında olmak olacak." şeklinde konuştu.

"50 MİLYON TURİSTE DOĞRU GİDİYORUZ"

Boyalık Beach Otel Genel Müdürü Orhan Belge; "Furlar turizm vazgeçilmez bir unusuru. Furlarda bütün birleşenler bir araya geliyor. Fuarlara özellikle Çeşme olarak iç ve dış pazarda çok önem veriyoruz. Travel Turkey'in bu sene bize daha fazla fayda sağlayıp, 2019'un 2018'e oranla çok daha iyi geçeceğinin sinyallerini alıyoruz. 50 milyon turiste doğru gidiyoruz. Bu fuarları yurt içi ve yurt dışına oldukça önemli veriyoruz. Türkiye'nin turizm anlamında çok daha iyi yerlere gelmesini hedefliyoruz." dedi.

Turizm Bakanı Ersoy'un nitelikli turist vurgusu hakkında da değerlendirmede bulunan Belge; "Kaliteyi hiç bir zaman düşürmemiz gerekiyor. Bakan Beyimize de katılıyoruz. Yabancı turistimiz 2017'den 2018' yüzde 104 arttı. Bu çok ciddi bir rakam. Benim amacım bunu arttırmak. Yabancı turistin bizim ekonomimize girdisi çok fazla. Artık büyük bir talep var ve bu da bizi mutlu ediyor. Özellikle, bu sene Çin Türkiye yılı ilan etmişti. Bunun etkilerini görüyoruz. Şuan bile gitseniz bir Çinli mutlaka görürsünüz." dedi.

"BU FUAR EGE BÖLGESİ İÇİN BULUNMAZ NİMET"

Bodrum Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (BODER) Başkanı Halil Özyurt; "Bu fuar Bodrum için çok önemli. Çünkü Bodrum bir Ege kenti. Türkiye'nin dünyaya açılan bir kenti. Travel Turkey yapılmadan önce başka fuarlar da yapılıyordu ama bu fuar yapılmaya başladığı zaman dedim ki, Ege Bölgesi için bulunmaz bir nimet. Zaten Türkiye'de 2 önemli fuar var. Birisi EMİT İstanbul, diğeri de İzmir Travel Turkey. Bölgemize çok büyük faydası var." dedi.

"Bodrum, iç pazarda hep ön plandadır." diyen Özyurt; 1Okullar kapanıca başlar, okullar kapanınca da biter. Kısa bir sezon ortalaması ama çok önemli. Çünkü Bodrum'daki iç pazar oranı yüzde 55-60'ları buluyor. Onun içinde Travel Turkey'in çok önemi var. 2019 beklenimizde 2018'in en az yüzde 20 üzerinde diye düşünüyorum." dedi.

Bakan Ersoy'un konuşmalarına da değinen Özyurt; "Bakanımızın da dediği gibi, turist sayısı önemli değil, nitelikli ve ekonomik anlamda döviz girdisi fazla olan turist olmalı" dedi.

"EN BÜYÜK AMACIMIZ YÖREMİZİN TURİZM DEĞERLERİNİ TANITMAK"

SERHAT Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Oktay Güven; "Biz SERKA olarak Türkiye'nin en doğusundan, Serhat bölgesinden geliyoruz. Ağrı, Ardahan, Iğdır ve Kars kesiminden katıldık. Bu fuara katılmakta en büyük amacımız; hem yöremizin turizm değerlerini tanıtmak, hem de Serhat bölgesinin yöresel ürünlerini tanıtmak. Son dönemlerde biliyorsunuz, Doğru Ekspresi ile birlikte önemli tursit çekiyoruz. Biz de bölgede nasıl vakit geçirebilirler, yöresel kıymetlerimiz neler anlatmak istedik." dedi.

2019 yılından beklentilerini anlatan Güven; "Hem bölgemiz hem ülkemiz için hayırlı kazançlar getirmesini temenni ediyoruz. Biz bu turist akımının devamının sağlanması için, aynı zamanda alt yapı yatırımları ile de bölgenin turizm potansiyelini arttırıyoruz" şeklinde konuştu.

"2019 GÜMBÜR GÜMBÜR GELİYOR"

Peninsula Tours Genel Müdürü Fahrettin Çiçek; "Öncelikle bölgemizde bir turizm fuarı olması bizim için önemli bir avantaj. Hem kendimizi tanıtma fırsatı buluyoruz hemde sektördeki diğer paydşlarımız ile görüş alışverişinde bulunuyoruz. Türkiye'nin her yanından katılımcıları görüyoruz. Türkiye sadece bir aktif dış turizm ülkesi değil, önemli bir iç turizm dinamiğine de sahip. İzmir de, Ege Bölgesi de yerli turist veren pazar anlamında önemli bir yer teşkil ediyor. Sektör için önemli bir fırsat. Kuşadası da tüm uluslararası fuarlara katıldığı gibi, ulusal fuarlarda da yer almaya gayret ediyor. İş ortaklarımızla bu fuarda yerimizi aldık." dedi.

"2019 gümbür gümbür geliyor" diyen Çiçek, "Bütün kaynak pazarlardan aldığımız geri dönüşler çok iyi. Önemli bir doluluk oranı yakalayacağımızı düşünüyoruz. İyi bir sezon bizi bekliyor. Yerli misafirlerimize rezervasyon konusunda hızlı olmaları konusunda uyarıyorum. Erken rezervasyon dönemindeki fiyat avantajlarını dikkate alsınlar" şeklinde konuştu.

"Hepimzin amacı bu ülkeyi satılabilr en iyi fiyatlara satmak." diyen Çiçek; "Bugün buunduğumuz noktanın analizini yapmamız gerekirse, 2014 yılından bu güne sektör olarak artış trendimizi gerçekleştirebilseydik bugün ülke olarak 50 milyonun üzerinde turisti ağırlıyor olacaktık. Turizm gelirlerimizde artacaktı. Ama son dönemlerde yaşananan sıkıntılarla turizm gelirlerimiz 600 dolar seviyesine çekmek zorunda bıraktı, doluluklarımız yeterli değildi. Maalesef fiyat efektide kısa vaadede kullanabildiğimiz bir efekti. Tercihimiz değildi ama mecburiyetimizde. Şimdi düzeliyor ama. Bakanımızın dediği gibi nitelik tabii ki önemli." dedi.

YENİ YATIRIM VURGUSU

"Eksiğimizi dile getirmek istiyorum" diyen Çiçek; "Türkiye'de son 3 yılda kaybettikleirmiz sadace kişi sayısı ve turizm gelirleri değil, yatırımlardaki duraksama oldu. Bu orta ve uzun vadedde sıkımtı yaratacak diye düşünüyour. Yeni yatırımların bir an önce devreye girmesi gerekiyor. Kırılan yatırımcı cesaretinin de toparlanması lazım. Devletimizden beklentimiz de bu." dedi

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2018, 17:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER