Turizmci Bakan, sektörü heyecanlandırdı

Yeni kabinede Kültür ve Turizm Bakanlığı görevine bir turizmci olan Mehmet Ersoy'un getirilmesinin yankıları sürüyor. ETİK Başkanı Mehmet İşler de sektör olarak bu görevlendirmeyi son derece olumlu bulduklarını söyledi.

Turizmci Bakan, sektörü heyecanlandırdı

Burak Cilasun / BEN Haber

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte Kültür ve Turizm Bakanlığı görevine ETS Tur'un sahibi olan Mehmet Ersoy'un getirilmesi, sektörde olumlu yankılandı. Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği Başkanı Mehmet İşler, görevlendirmeyi son derece olumlu bulduklarını söyledi.

"2023 HEDEFLERİNİ DAHA ERKEN BİLE YAKALAYABİLİRİZ"

Geçmiş dönemdeki atamaların siyasi bir perspektiften yapıldığını ama bugün ise icraatçı bir yapı gördüklerini dile getiren İşler, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Düne kadar bütün bakanlıklardaki atamalar siyasiydi. Sektörün içinden olmayan bakanlar göreve geliyordu. Neredeyse her bakana ilk yılında sektörü anlatmaya çalışıyorduk. İlk yılın sonunda ya bakanlığı bitiyordu, ya başka bakanlığa geçiyordu. Sektör bu nedenle topal gidiyordu. Yeni sistemle birlikte siyasi atamalardan ziyade icraatçi atamalar geliyor. Sektörün 3 bacağının üçünü de yapan bir aileden olup, içimizden biri olan Mehmet Ersoy'un göreve gelmesi sektör açısından pozitif karşılanmıştır. Mehmet Ersoy bu sektörden ekmeğini kazanan, mevzuatları, yasaları çok iyi bilerek hedefleri doğru tahlil edebilenbilen bir isim olarak artık bakanlık görevinde. Bu durumdan son derece mutluyuz. Sektörün uzlaşabileceği, ortak bir dil kullanacağı bir insanın göreve gelmesi son derece pozitif bir şeydir. Turgut Özal sonrası yeniden ciddi bir turizm hamlesi gelmesini bu dönem için bekleyebiliriz. 2023 turizm hedefi olan 50 milyon turist ve 50 milyar dolar gelir hedefini bu tarihten önce bile yakalayabiliriz. Ersoy'un bakan olması hem sektör hem ülkemiz adına hayırlıdır. Denebilir ki 'kendisi bir iş adamı ve rakipleri var" doğrudur ama ben bireysel çıkarları, makamın önüne koyacağını sanmıyorum. Mehmet Ersoy sektöre ve ülkeye büyük hizmetlerde bulunacaktır. "

"TURİZMCİ OLARAK OLUMLU KARŞILADIM"

ÇEŞTOB Onursal Başkanı Veysi Öncel ise şunları söyledi:

"İlk defa turizmle ilgili, turizmin içinden gelen, turizmi iyi bilen bir bakanın atanması bizleri mutlu etti. Turizmcinin sorunlarını ve neler yapılması gerektiğini anlattığımızda bu sorunlara yabancı olmayan ve sorunların nasıl çözülmesi gerektiğini bilen bir bakan olacak. O nedenle bir turizmci olarak olumlu karşıladım."

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 13:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER