banner51

"Turizm seçimi sevmez"

Mart ayına girdik, baharı da getirdik. Hatta yılın ilk çeyreğini de Mart ayıyla sonlandırmış olacağız. Peki, turizmde gidişat nasıl? Turizmde de bahar havası hakim mi? ÇEŞTOB Başkanı Yakup Demir ile konuştuk.

"Turizm seçimi sevmez"

BEN HABER / CANSU TEMİR AKSU

Ekonomik dalgalanmalar, sebze meyve fiyatlarındaki artış, beraberindeki tanzim satış, yerel seçim süreci derken, Türkiye'nin en önemli gelir kaynağı olan turizmde, yaz aylarının da yaklaşması ile birlikte beklentiler de yükselmeye başladı. 2018 yılına oranla, turizmde yüksek bir ivme umudu taşıyan turizmciler, hazırlıklarına da başladı.

"TURİZM SEÇİMLERİ HİÇ SEVMİYOR"

Ancak, 31 Mart'ta gerçekleşecek olan yerel seçimler, turizmde bir duraklama dönemine neden oldu. Seçim süreci ve sonrasına ilişkin yapılan ekonomik tahminler, ileriyi görmeyi biraz zorlaştırıyor. Çeşme Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Yakup Demir; turizmin şu günlerde seçime odaklandığını ifade ederek; "Bir de bu seçimle birlikte, döviz hareketlerinden korkmaya başladı. Biz daha çok iç turizme hizmet verdiğimiz için, ki buna gurbetçilerimiz de dahil. Biraz durmaya başladılar. Seçim sonrasında kur hareketlerinde haberler sürekli negatif etki yapıyor. Bu etkiyi biraz pozitife çevirmek lazım ama bu da zor geliyor. Rezervasyonlarımız da seçim nedeniyle durdu. Turizm seçimleri hiç sevmiyor. Her seçim öncesi bir duraklamaya giriyoruz. Ama onun dışında, Çeşme'de yaz rezervasyonlarımız geçen yılın yüzde 20 daha üstünde." dedi.

Çeşme olarak küçük çaplı çalışmalara devam ettiklerini söyleyen Demir; "Fuarlarımız olsun, sosyal medya olsun. Bununla birlikte acentelar üzerinden, özellikle ETS Tur ile Çeşme'nin termal tanıtımına, kış tanıtımına çok önem verdik." dedi.

"EGE TANITIMDA SIKINTI ÇEKİYOR"

Kış turizmine gerek önemin verilmesi için Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile de görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirten Demir, Türkiye'nin mevsim ürünlerinin dört mevsim sunulması gerektiğini ifade etti.

Demir; "Termali ön plana çıkaramaya çalışıyoruz, bunun mücadelesini veriyoruz ama Sayın Bakanımıza her gittiğimizde Türkiye'nin dört mevsim ürünlerinin sunulmasını istiyoruz, bölgesel olarak. Tabii Antalya, deniz, kum, güneş olarak kendini çok iyi tanıttı. Ama bunun dışındaki destinasyonlarda maalesef yeteri kadar tanıtım yok. Özellikle Ege'nin turizm çeşitliliği çok fazla olmasına rağmen, Antalya'ya göre turizm ürünü çok daha fazla olmasına rağmen, bunu tanıtmakta Ege sıkıntı çekiyor. Yani Çanakkale'den Kaş Kalkan'a kadar olan tanıtımda bir zafiyet var. Bakanımızın önüne bunu koymaya çalışıyoruz. Ege'yi bu kadar geri bırakmamak lazım diye düşünüyoruz ama; Türkiye'nin genel 4 mevsim ürünlerini tanıtmak için biz mücadele ediyoruz. Altınyunus, Ilıca, Çeşme Radison vs, bunlar lokal tanıtımlar. Artık global yapıda çok fayda sağlamıyor." şeklinde konuştu.

Son 20 yılın en şiddetli kışının yaşandığını ama buna rağmen, geçtiğimiz yıllara oranla kış turizmindeki payın bir nebze büyüdüğüne de dikkat çeken Demir; "Kışın bu kadar ağır şartlarda geçmesine rağmen, fena değildik.Yani çok zaman oldu, Çeşme'de misafirlerimiz yoldan sular çekilsin diye beklediler. Buna rağmen, kış turizminde iyi sayılırız diyebilirim" dedi.

2019 UMUT VADEDİYOR

Öte yandan, rakamsal verilerle bakıldığında; Türkiye'yi yılın ilk ayın ziyaret eden yabancı sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5.33 arttı ve 1 milyon 539 bin 496 yabancı ziyaretçi ağırlandı. İzmir'e ise Ocak ayında 15.740 ziyaretçi geldi.

Bu tabloya bakıldığında, yaz sezonu için 'umut vadediyor diyebiliriz' yorumunda bulunan Demir; "Turizmdeki sular, daha güçlenerek artmaya devam ediyor. Biz bir 15 Temmuz yaşadık, hemen arkasından getirdikleri oldu, seçimler bitti, ekonomideki bir takım algılar meydana geldi. Ancak, dünya bize bir Avrupa ülkesi olarak bakıyor. Öyle olunca da Avrupa'daki demokratik standartlar izleniyor, gözleniyor. Bu da takip ediliyor. Bir takım pozitif etkiler olunca, turizm de hemen kendisini gösterdi ve 2018'de gerçekten yüzde 30'luk büyüme ile kapattık. Biz bu büyümeyi geçen yılın üstüne bir yüzde 10-15 koyacağımıza inanıyorum. Önemli olan, seçim sürecinde kötü haberler gelmesin." dedi.

YORUM EKLE

banner47