Turizm'de 8 milyon dolarlık büyüme!

İlk 5 ayda gelen turist sayısı geçen yıla göre yüzde 27 artarak 11 milyonu geçti, turizm geliri 8 milyar doları aştı. Muğla’da İngilizler, İzmir’de Almanlar zirvede. En çok harcama ise Rus, Alman, İngiliz ve Araplardan...

Turizm'de 8 milyon dolarlık büyüme!

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca açıklanan turizm istatistiklerine göre, yılın ilk 5 ayında Türkiye'ye gelen turist sayısı geçen yıla kıyasla yüzde 27 artarak 11 milyonu geçti. Türkiye'nin turizmden elde ettiği gelir ise 8 milyar doları aştı. Turizmde en çok gelir Alman, Rus, İngiliz ve Suudi Arabistanlı turistlerden geldi. Şehirlere göre yapılan harcama miktarında ise İzmir'de Almanlar, Muğla'da İngilizler, Antalya'da Ruslar ve İstanbul'da Suudi Arabistanlı turistler zirveye yerleşti.

EN ÇOK İSTANBUL'DA

Türkiye turizmde rekor kırmaya devam ediyor. Ocak ve Mayıs ayları arasında Türkiye'yi ziyaret eden 11 milyon turistin yüzde 30'undan fazlasını Rus, Alman ve İranlı turistler oluşturdu. Turistlerin kişi başına harcaması 2018 yılında 650 dolardan 780 dolara yükselirken, Türkiye'nin turizmden elde ettiği gelir 8 milyar doların üzerine çıktı. Rus turist sayısı ise 3 yıl aradan sonra ilk kez 1 milyonu aştı. En çok harcamayı İstanbul ve Trabzon'da Suudi Arabistanlılar, Ankara ve İzmir'de Almanlar, Muğla'da İngilizler, Antalya'da Ruslar ve Kayseri'de Hollandalı turistler yaptı.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 10:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER