Toyoto'ya Sakaria Teklifi

Sanayi Bakanı Ergün, Toyota'ya Türkiye'de 'Toyota Sakaria' adıyla yeni bir araç üretmesini teklif etti. Ergün'ün teklifine Toyota Dünya Başkanı Fuijo Cho, "Bu önerileri not alalım, takibini de siz yapın. Çok ilginç buldum" karşılığını verdi.

Toyoto'ya Sakaria Teklifi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Japonya temaslarında dünya devi Toyota'ya Türkiye'de 'Toyota Sakaria' adıyla yeni bir araç üretmelerini teklif etti. Toyota'yı hibrit, ticari araç ve Türkiye'de Ar-Ge merkezi kurmaya davet eden Ergün, hibrit araç üretim kararı durumunda elektrikli araç gibi vergi indirimi sinyali verdi. Toyota'nın Adapazarı'nda yer alan yatırımlarını artırmasını isteyen Ergün, Türkiye'nin özellikle hafif ticari araç üretiminde üs olduğunu kaydetti. Ergün, Toyota'ya yeni yatırım planlanacaksa markanın Corolla, Pirius modelini Türkiye'de üretebileceğini, bunun yanında Toyoto'nın Türkiye üretim üssü olan 'Sakaria' adında model geliştirebileceğini anlatarak, "İç piyasa ve dünya pazarında yeni ürün olabilir" dedi. 'Toyota Sakaria' modeli ilgisini çeken Toyota Dünya Başkanı Fuijo Cho, yardımcısına not aldırdıktan sonra, "Bunun üzerinde hemen çalışın" talimatı verdi. Cho, Türkiye'deki fabrikayı çok önemsediklerini belirterek, "Ben bu fabrikanın düşük kapasiteyle çalışmasını istemiyorum. 180 bin kapasitesi var ama 80-90 bin araç üretildi. Burası mutlaka tam kapasiteye çıkmalı, sonrasında yeni yatırımla desteklenen yer olmalı" dedi. 

HİBRİT DAVETİ 
Toyota Başkanı Cho'nun kendisine Türkiye'de elektrikli araçlara ilişkin vergi indirimini hatırlattığını anlatan Ergün, "Elektrikli araçla ilgili Türkiye'de üretim bandı olmasa vergi indirimi düşünmeyebilirdik. Çünkü o zaman tamamı ithal edilecekti. Biz cari açıkla savaşan bir ülkeyiz" dedi. Ergün, Toyota'ya hibrit araç üretimiyle ilgili adım gelmesi durumunda vergi düzenlemesi yapılabileceğinin sinyalini verdi. 

'Ar-Ge merkezinde geç kalmışız'
CHO, Japonların Avrupa ve ABD'yi iyi bildiği ancak Afrika ve Ortadoğu'da yeni ürün geliştiremediği öz eleştirisi yaptı. Bakan Ergün ise Türkiye'de Ar-Ge tasarım merkezi açabileceklerini, Ortadoğu ile daha haşir neşir olan Türk mühendislerin bu açığı kapatabileceğini söyledi. Ergün'ün Ford'un, Man'ın, Mercedes'in Türkiye'de Ar-Ge merkezi olmasına rağmen Toyota'nın bu yatırımı gerçekleştirmemesini eksiklik olarak vurgulaması üzerine Cho "Arge merkezinde geç kalmışız" diye konuştu.

Hibrit yüzde 70 tasarruflu
BAKAN Ergün'ün Toyota şirketi gezisinde yeni teknolojiler hakkında bilgi aldı. Yeni hibrit teknoloji araçların yüzde 40, yeni geliştirdikleri "plug in hibrit" araçların yüzde 70'e varan oranda tasarruf sağladığı bilgisi verildi. Plug in hibrit araçları ilk 25 kilometrede tamamen evden şarj edilebilen elektrikle çalışıyor. Sonrasında ise hibrit sisteme geçiyor. Toyota yetkililerinin verdiği bilgiye göre, yeni nesil hibrit araçla 1 litre yakıtla ortalama 35 kilometre mesafe kat edilebiliyor. Plug in hibrit teknolojisinde ise kullanıcılar arasında yapılan ilk değerlendirmelere göre, 1 litre yakıtla 65 kilometre mesafe gidilebiliyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2012, 09:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER