Torbalı, Volkswagen için ısrarlı!

İzmir'in Nabzı programına katılan Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun, Opel'in yeniden faaliyete geçme kararının önemine değindi ve Volkswagen için de Torbalı'nın biçilmiş kaftan olduğunu söyledi.

Ben TV / Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun, Ben TV'nin yeni programı "İzmir'in Nabzı"na katılarak ilçeyi heyecanlandıran otomobil fabrikası konusu başta olmak üzere gündeme ve ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Burak Cilasun'un sorularını yanıtlayan Olgun, otomobil fabrikalarının önemine değindi.

Bugün 60'ı yabancı olmak üzere 800 fabrikaya ev sahipliği yapan ilçenin bugünlere gelmesindeki en önemli gelişmenin uzun yıllar önce açılan Opel fabrikası olduğunu dile getiren Olgun, "Torbalı'nın bugünkü gelişimini Opel'e borçluyuz. Firmanın el değiştirmesi sonrası 18 yıllık boşluğun ardından yeniden Opel'in ilçede yeniden faaliyet gösterecek olması çok önemli bir gelişme." dedi.

"EN UYGUN YER TORBALI"

Volkswagen fabrikası için süren yer arayışlarında da en avantajlı yerin Torbalı olduğunu dile getiren Olgun, "Biz Volkswagen yetkililerine içinde bir mektubumuzun da yer aldığı dosyamızı sunduk. Torbalı bugün lojistik imkanlarıyla, yetişmiş iş gücüyle, havalimanına yakınlığı, tren hattına sahip oluşu, İzmir Limanı ile arasındaki mesafenin azlığıyla, yan sanayi imkanlarıyla böyle bir girişim için biçilmiş kaftan.  İlçemizde Torbalı OSB ve Pancar OSB'nin genişleme alanları  bu iş için oldukça uygun. Opel'in yeni sahibi PSA'nın da ilçede yeniden faaliyet göstermesi Volkswagen yetkililerinin kararına etki edecektir diye düşünüyorum." dedi.

"FABRİKALARA MESLEK LİSESİ AÇMALARI İÇİN TEŞVİK VERİLMELİ"

Torbalı'daki fabrikaların en büyük ihtiyacının yetişmiş iş gücü olduğunu ve bunun da meslek liseleri ile mesleki eğitimden geçtiğinin altını çizen Olgun, programda ekonomiye ilişkin dikkat çekici tespitlerde bulundu.

Olgun, "Bugün yüzlerce işçi çalıştıran fabrikalarımız var. Bu tesislerimizin yöneticileri bize gelip çalışacak insan talebinde bulunuyor. Çünkü yetişmiş ara eleman bulmak kolay değil. Bu bağlamda bana göre fabrikalara kendi meslek liselerini açmaları için teşvik verilmesi gerekiyor. Bununla birlikte ülke ekonomimizi daha ileriye götürmemiz için üretim ekonomisine geçmemiz şart. Tabii dışarıdan yatırım da çekmek gerekiyor. Bir ülkede ekonomi, demokrasi ve hukuk başa baş gidiyorsa, o ülkeyi artık kimse tutamaz. Bakın Trump bir tweet attı ve ekonomimiz sıkıntı yaşadı. Oysa Trump aynı tweeti Almanya için atsaydı, Almanya'da sıkıntı olmazdı. Çünkü üretim ekonomisi var. Biz de adımlarımızı bu yönde atmalıyız." dedi. 

Olgun ayrıca Göztepe ve Torbalı Belediyesi'ni karşı karşıya getiren tesis arazisi tahsis iptali için de, "Tarafların bir araya gelip uzlaşarak bu sorunu çözebileceklerini düşünüyorum." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER