banner51

'THY'nin Büyümesini Neden İstemeyelim?'

Lufthansa Havayolları Güneydoğu Avrupa, Ortadoğu ve Asya’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Carsten Schaeffer, Almanların THY’nin büyümesini istemediği yönündeki iddiaların hatırlatılması  üzerine “Rekabet içinde olan şirketler birbirlerine ’büyüyebilir miyiz?’ diye sormazlar. Bizimle rekabet ortamında olan Türk Hava Yolları’nın büyümesini neden istemeyelim ki?” dedi.

'THY'nin Büyümesini Neden İstemeyelim?'
ITB Berlin Fuarı’nda Türk gazetecilerin sorularını yanıtlayan Carsten Schaeffer, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan ek uçuşlar yapmak için görüşmelerin sürdüğünü belirtti. Schaeffer, iş merkezlerinin İstanbul’un Avrupa yakasında bulunduğunu ancak Asya yakasındaki yolculara ulaşmak için bu havalimanını kullanmak istediklerini belirterek şöyle konuştu:
 
“ Atatürk Havalimanı şehir içinde olduğu için büyüyemiyor. İstanbul’a sefer sayılarını arttırmak için Sabiha Gökçen Havalimanı yetkilileri ile görüşmelerimiz devam ediyor. Çünkü buradan uçuş yapmak hala bizim aklımızda. Bu bölge bizim için önemli. Havalimanına gerekli metro ağı gibi ulaşım kolaylıkları sağlandığında biz de buradan uçuş yapmak istiyoruz. Uçuşlarımızı Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı olarak ikiye bölmek düşüncesindeyiz. Sabiha Gökçen Havalimanı’nın iyi bir kapasitesi var.”
 
SABİHA GÖKÇEN İLGİNÇ OLACAK
 
İstanbul’da yapılacak olan üçüncü havalimanı ile ilgili konuşan Schaeffer, “Eğer burası yapılırsa Avrupa yakası tarafından da Asya Yakası tarafından da uzak bir havalimanı olacak. Bunun için iyi bir ulaşım ağı yapılması gerekir. Yeni havalimanı yapılırsa Sabiha Gökçen Havalimanı daha çok ilginç olacak. Biz Lufthansa olarak tüm dünyadaki havalimanlarının alt yapısına büyük önem veriyoruz. Üçüncü havalimanının alt yapısı iyi olmalı” dedi.
 
MERKEL FİKİR SUNABİLİR AMA KARARI BİZ VERİRİZ
 
Basın mensuplarının, “Almanlar üçüncü havalimanının yapılmasını istemiyor, diye iddialar ortaya atılıyor” sözleri üzerine Carsten Schaeffer, “Almanlar neden İstanbul’da yeni bir havalimanının yapılmasına karşı çıksın, anlamıyorum. Daha önce Merkel ile Erdoğan arasında yeni havalimanıyla ilgili konuşmalar olmuştu. Alman hükümetinin Lufthansa Havayolları’nda bir hissesi yok. Evet sayın Merkel bize fikir sunabilir ama kararı biz veririz ve biz yaparız”diye konuştu.
 
THY’NİN BÜYÜMESİ BİZİ MUTLU EDER
 
Almanların, THY’nin büyümesini istemediği yönündeki iddiaların hatırlatılması  üzerine Schaeffer, şunları söyledi:
 
"Biz niye Türk Hava Yolları’nın büyümesini istemeyelim ki. Rekabet içinde olan şirketler ’birbirlerine büyüyebilir miyim?’ diye sormazlar. Biz Türk Hava Yolları’yla rekabet içindeyiz ve onların büyümesi beni mutlu eder.”
 
TÜRK HÜKÜMETİ İLE THY ARASINDA SIKI İLİŞKİ VAR
 
Bir basın mensubunun “Sizce, Türk Hava Yolları yönetimi hükümetin etkisi altında kalıyor mu? sorusuna ise Schaeffer şöyle yanıtladı:
 
“Bir uçuşumda Temel Kotil Beyin’in yazısını okudum ve yazıda Başbakan Erdoğan’ın konuşmalarına yer vermiş. Bizde böyle bir şey olamaz. İki havayolu arasındaki ilişkileri incelersek, Türk hükümeti ile THY arasında daha sıkı bir ilişki var. Alman hükümeti bizden yüksek düzeyde vergi alıp havalimanlarının alt yapısına harcarken, Türk Hükümeti vergi konusunda Türk Hava Yolları’na kolaylık sağlıyor.&rdquo
Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2014, 11:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER