Teknosa'dan Dev Büyüme

Teknosa Genel Müdürü Necil Oyman, 2013 yılının ilk 9 ayında 2012 yılının aynı dönemine göre yüzde 36 oranında büyüdüklerini, bu dönemde cirolarının 2 milyar 141 milyon lira, konsolide net kârlarının ise 45 milyon lira olduğunu söyledi.

Teknosa'dan Dev Büyüme

Teknosa’nın 2013 yılı ilk 9 aylık finansal sonuçları, yıl sonu hedefleri ve 2014 yılı beklentileri düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı. Teknoloji perakende sektörünün 2013 yılının ilk 9 ayında yüzde 20 seviyesinde büyüdüğünü ve böyle bir dönemde yüzde 36’lık bir oranla sektörün çok üzerinde büyüyen Teknosa’nın 2023 yılı hedefine doğru emin adımlarla yürüdüğünü dile getiren Teknosa Genel Müdürü Necil Oyman, "İlk 9 ayda ciromuz 2 milyar 141 milyon lira, konsolide net karımız ise yüzde 35 artarak 45 milyon lira olarak gerçekleşti. 2013 yılı sonu itibariyle ciromuzun 3 milyar lirayı bulmasını bekliyoruz" dedi.

İLK ÇEYREKTE HEDEF AŞILDI
 
Teknosa’nın, 2023 yılına kadar Avrupa’nın ilk 3 büyük perakendecisinden biri olma hedefi doğrultusunda büyümeye ve yatırımlarına devam edeceğini belirten Oyman, "Her yıl hedeflerini aşan Teknosa 2013 yılının ilk 9 ayında da bu geleneği bozmadı. Yılın başında yaptığımız toplantıda 2013 yılı büyüme hedefimizi yüzde 15-20 olarak açıklamıştık. Ancak daha ilk çeyrekte bu hedefin çok üzerine çıkacağımızı gördük. Bu nedenle de ikinci çeyrekte hedeflerimizi revize ettik. İlk 9 ayda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 36 oranında büyüdük. Aynı dönemde Türkiye tüketici elektroniği pazarının büyüme oranı ise yüzde 20 seviyesinde. Yani yine sektörün çok üzerinde büyüdük" ifadelerini kullandı.
 
İlk 9 ayda satış alanlarına 22 bin 250 metrekare daha ekleyerek, toplam 163 bin 500 metrekare satış alanına ulaştıklarını söyleyen Necil Oyman "Bugün itibariyle 77 ildeki 298 mağazamızda 168 bin metrekarelik satış alanımızda tüketicilerimizle buluşuyoruz. Yıl sonu itibariyle hedeflediğimiz gibi 30 bin metrekarelik yeni satış alanına ulaşmış olacağız. Sadece dört ilde Teknosa mağazası yok; Ardahan, Bingöl, Hakkari ve Şırnak. Bu dört ilimizde de şuanda çalışma yapıyoruz. Uygun yeri bulduğumuz zaman bir ay içinde mağazamız hazır olur. 2014 yılında her ilde Teknosa tüketicilerimiz ile buluşur. İlk 9 ayda yaptığımız yatırımlar 44 milyon lirayı buldu. Yıl sonu toplam yatırım tutarımız ise 65 milyon lirayı bulacak. 2013 yıl sonu ciro hedefimiz ise 3 milyar lira. Bu bağlamda, 1 yılda 700 milyon lira yeni ciro yaratmış olacağız" dedi.
 
"2014 YILINDA DA İDDİALIYIZ"
 
Teknosa’nın 2014 yılı hedeflerinden bahseden Necil Oyman, "Türkiye’de tüketici elektroniği pazarının yüzde 17 oranında büyümesini beklediğimiz 2014 yılında yine sektörün üzerinde büyüyerek, pazar payımızı artırmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda 2014 yılı için stratejik büyüme alanları belirledik. Buna göre 2014 yılında online kanalda büyümeyi artırarak sürdürmeyi, çoklu kanalda müşteri deneyimi yaratacak yatırımlar gerçekleştirmeyi, satış sonrası hizmetler alanımızı daha da güçlendirmeyi ve güçlü işbirlikleri yapmayı hedefliyoruz" şeklinde konuştu.
 
E-ticaret alanında teknosa.com’a ağırlık verdiklerini hatırlatan Oyman, "teknosa.com 2013 yılında 2012 yılına göre cirosunu 2,5 kat artıracak. 2013 yılı sonuna kadar 85 milyon kez ziyaret edilmesini beklediğimiz teknosa.com, satış cirosu ile Teknosa mağazaları arasında bugün itibariyle 3’üncü sırada yer alıyor. 2014 yılında teknosa.com’un en çok satış yapacağımız kanal olmasını hedefliyoruz" dedi.
 
YATIRIMCILARINA DA KAZANDIRDI
 
Mayıs 2012’de 7,75 TL’den halka açılan Teknosa hisselerinin, 1 Kasım’da 13,45 TL’den işlem gördüğünü anlatan Oyman, yılbaşından bugüne kadar ise endeks aynı seviyede seyrederken Teknosa hisse senedinde yüzde 78 artış olduğunu belirterek, “Yatırımcılarımıza kazandırdık” diye konuştu.
 
2013 yılı Ocak-Ağustos döneminde Avrupa’da tüketici elektroniği pazarı büyüklüğünün geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2 oranında küçüldüğünü ve 140,5 milyar euro olarak gerçekleştiğine belirten "Türkiye’de ise pazar ilk 9 ayda yüzde 20 seviyelerinde büyüdü. Önümüzdeki yıl da çift haneli büyümenin devam etmesini bekliyoruz" dedi.
 
HER 3,5 SANİYEDE 1 ÜRÜN SATILIYOR
 
Teknosa’nın her 3,4 saniyede 1 ürün sattığı Türkiye’de elektronik pazarının Avrupa ve dünya ortalamasının üzerinde büyüdüğünü ve büyümeye devam edeceğini öngördüklerini söyleyen Oyman, "Türk halkı teknolojiyi seviyor. Genç nüfus hızla yeniliklere adapte oluyor ve takip ediyor. Ürün değişim sıklığı da bunun bir göstergesi. Türkiye’de tablet PC ve akıllı telefonlarda değiştirme sıklığı ortalama 2 yıl. Bu oran LCD/LED TV’de 3, dizüstü bilgisayarlarda 3,5, ev sinema sistemlerinde 4,5, MP3 çalar ve çok fonksiyonlu yazıcılarda ise 4 yıl" şeklinde konuştu.
 
"ÇALIŞANLARIN TAMAMINI KADINLARIN OLUŞTURDUĞU MAĞAZALAR AÇIYORUZ"
 
Teknosa’nın kurulduğu günden bu yana kadın istihdamına ve kadınlara yönelik kurumsal sosyal sorumluluk projelerine özel bir önem verdiğini ifade eden Necil Oyman, "Kadın için Teknoloji Projemiz kapsamında 2007’den beri 48 ilde 12 bini aşkın kadına bilgisayar eğitimi verdik. Bu yıl ayrıca kadın istihdamına katkıda bulunmak amacıyla çalışanlarının tamamını kadınların oluşturduğu mağazalar açmaya başladık. Bu mağazalarda çalışan ekiplerimize ’Teknosa’nın Melekleri’ adını verdik. Şu anda 5 mağazayı yöneten ’Teknosa’nın Melekleri’, önümüzdeki dönemde farklı mağazalarda da tüketicilerimizle buluşacak" diye konuştu.
 
DARTY’İ ALACAKLAR MI ?
 
Teknosa’nın alacağı konuşulan Darty’nin satın alma işleminden vazgeçilip vazgeçilmediği hakkında bilgi de veren Oyman, "Biz genel olarak hiç bir satın almadan vazgeçmiş değiliz ama yapılan alımın Teknosa’ya katacağı değer çok önemli. Satın almalar için iyi hesap yapıyoruz" dedi.
 
Oyman, dolar kurundaki hareketliliğin kendilerini etkileyip etkilemediği sorusuna "Alım ve satışlarımızı Türk Lirası üzerinden yapıyoruz dolayısıyla kurdan etkilenmiyoruz" cevabını verdi. Apple Online Store’un açılmasının Teknosa satışlarına etkisinin sorulması üzerine Necil Oyman, "Teknosa’ya bu ürünler geldiğinde biz bunun satışını mutlaka yaparız. Teknosa’da ayda 1 milyon ürün satılıyor, Apple bunlardan sadece biri" yanıtını verdi.
 
"SABANCI MARKASIYLA PAZARDA OLMAK AVANTAJ"
 
Toplantı sonrası İHA’nın sorularını da yanıtlayan Oyman, Sabancı markasıyla teknoloji pazarında olmanın ciddi bir avantaj olduğunu dile getirerek, “Sabancı markası Türk tüketicisi üzerinde güven veren bir marka. Yıllardan beri ’SA’ algısı, Türk tüketicisinin en önem verdiği, değer verdiği markalardan bir tanesi. Teknosa olarak da bu değere uygun hareket ettiğimizden dolayı bu avantajı yaşıyoruz” dedi.
 
TÜRK TÜKETİCİSİ TEKNOLOJİYİ UCUZA SATIN ALIYOR
 
Türk tüketicisinin teknolojiyi diğer ülkelerden daha ucuza satın aldığını belirten Oyman, “Diğer ülkelerle kıyaslandığında Türk tüketicisi uygun fiyatlarla teknoloji ürünlerine ulaşıyor, tedarikçilerimiz de bu durumu onaylıyor. Belki her ürün için bunu söyleyemeyiz ama genele baktığımızda Türk tüketicisinin uygun fiyatlarla satın alma yaptığını söyleyebiliriz. Teknosa Türkiye’de satılan birçok ürünün yaklaşık yarısını satan bir şirket. Bakıldığında 10 televizyonun yaklaşık 5,5’u, 10 notebook’un, 10 tabletin 4’ü Teknosa’da satılıyor. Satın alma konusunda bu büyüklükten dolayı kazandığı avantajı tüketicilere de avantaj olarak yansıtmak için bu büyüklüğü kullanıyor” diye konuştu.
 
Türkiye’de 7 il 298 mağaza ile hizmet veren Teknosa’nın bulunmadı sadece 4 il kaldığını açıklayan Oyman, “Bir an önce bu ilerde de bulunmak istiyoruz. Satış ekiplerimiz bu bölgelerimizde ciddi araştırmalar yapıyorlar. Bu dört ilimiz, Ardahan, Bingöl, Şırnak ve Hakkari.
Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2013, 15:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER