Tatlıcıların boykotu sonuç verdi

Üreticilerin, fiyatlardaki artış nedeniyle, fıstıklı baklava üretimini durdurma kararı sonrası fıstık fiyatı bir haftada 210 liradan 160 liraya düştü. Bu sayede kaliteli baklavanın fiyatı da 60 lira civarına geriledi.

Tatlıcıların boykotu sonuç verdi

Baklavacıların boykotu sonuç verdi ve fıstık fiyatları düşüşe geçti.

Ramazan ayıyla birlikte 70 TL’den 210 TL’ye fırlayan baklavalık fıstığın fiyatı baklavacıların boykotu ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın açıklamalarıyla 1 haftada 50 TL birden geriledi.

Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği (BAKTAD) Yönetim Kurulu Üyesi Necati Göksu da konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Boykot kararının başarıya ulaştığını söyleyen Göksu, "Baklavacılar olarak protestoyu sona erdirip yeniden fıstıklı baklava üretmeye başladık. Çiftçiden 60 TL’ye alınan fıstığın fiyatı en fazla 75 TL olması gerekiyor. Baklavanın kaderini stokçulara bırakmamak için bir an evvel lisanslı depoculuğa geçilmeli" dedi.

"KALİTELİ BAKLAVA 60-70 LİRA"

Eğer fıstık fiyatları 210 TL’de kalsaydı vatandaş bu bayramda baklavayı kilosu 100 liradan yiyecekti. Şu anda kaliteli bir baklavanın kilosu 60-70 liraya kadar geriledi. Protesto kararımız sayesinde 40 lira vatandaşın cebinde kalacak. Baklava bizim milli değerimiz. Böyle önemli bir geleneği stokçuların insafına bırakmamalıyız. Her ne kadar fıstık fiyatları gerilese de hala çok yüksek. Bakanlığımızın öncülüğünde profesyonel lisanslı depoculuğun bir an evvel hayata geçirilmesi gerekiyor. Bu kadar anormal fiyat artışları baklava üreten firmaları çok zora sokuyor."

"PİYASAYA FİYAT İSTİKRARI GETİRİLMESİ ŞART"

Baklava üreticileri olarak Ramazan ayında zam yapmadıklarını aktaran Necati Göksu, şöyle devam etti:

"Baklavaya zam yaparak 100 liraya üretmek yerine hiç üretmemeyi tercih ettik. Düşen fıstık fiyatlarını da baklava fiyatına anında yansıttık. Kararlı duruşumuz sayesinde vatandaş bu bayramda baklavayı daha ucuza satın alacak. 

Baklavanın yanı sıra fıstık kullanan çikolata, şekerleme, helva gibi pek çok üründe de üreticiler büyük sıkıntı yaşadı. Artan maliyetleri ürünlerine yansıtmamak adına kardan ödün verdi. Fakat bu sorunun kökten çözülmesi ve piyasaya fiyat istikrarı getirilmesi şart."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER