Su Derinliği 94 Metreye Ulaştı

Kahramanmaraş’ın Ekinözü ilçesinde Enerjisa tarafından Ceyhan nehri üzerinde yaptırılan Kandil Enerji Grubu Hidroelektrik Santralleri arasında yer alan Kandil Hidroelektrik Santrali’nin baraj gölündeki su derinliği, yaklaşık 94 metreye ulaştı.

Su Derinliği 94 Metreye Ulaştı

Baraj tamamen dolduğunda su seviyesi 98 metre olacak.

 
Kandil Hidroelektrik Santrali’nin baraj sahasında kalan Soysallı köyüne bağlı Pörnek ve Alişar mezraları tamamen su altında kalırken, baraj gölünde biriken su miktarı 438 milyon metreküp oldu.
 
Kandil Barajı yetkililerinden alınan bilgiye göre, baraj alanında biriken suyun yüksekliği geçtiğimiz hafta itibariyle 93 metre 75 santime ulaştı. Baraj tamamen dolduğunda ise su seviyesi 98 metreye ulaşacak. Barajın tam olarak dolması için sadece 4 metrelik bir kot kalırken, barajda ağustos ayı itibariyle elektrik üretiminin başlaması bekleniyor.
 
Yaklaşık 440 milyon metreküplük doluluk oranı ile baraj göletinin yüzde 95’lik kısmı tamamen dolarken, geriye kalan kısmın ise kısa zamanda dolacağı tahmin ediliyor.
 
Baraj nedeniyle köylere ulaşımı sağlayan birçok yol sular altında kalırken, Enerjisa tarafından yapılan 340 metre uzunluk ve 70 metre yüksekliğinde ayaklara sahip dev viyadüğün altında ise, seyirlik görüntüler oluşmuş durumda.
 
208 MW kurulu güce sahip olan Kandil Hidroelektrik Santrali’nde elektrik üretiminin önümüzdeki günlerde başlaması beklenirken, üretilen elektrik diğer santrallerde üretilen elektrik ile birlikte 90 kilometrelik enerji iletim hattı ile Afşin-Elbistan B Termik Santrali şalt sahasına aktarılarak, buradan ulusal enerji ağına bağlanacak.
Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2013, 10:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER