S&P'den Yunanistan'a Kötü Haber

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's, Yunanistan'ın görünümünü negatife düşürdü. Hükümet, 11,5 milyar Euro'luk tasarruf paketini tamamlamak için 3,5-4 milyar Euro tasarruf bulmaya çalışıyor.

S&P'den Yunanistan'a Kötü Haber

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's Yunanistan'ın görünümünü negatife düşürürken, 'CCC/C' olan kredi notunu teyit etti.

S&P açıklamasında, zor durumdaki bu Euro Bölgesi ülkesinin uluslararası kreditörlerden daha fazla yardıma ihtiyaç duyabileceği belirtildi.

Açıklamada, "Yunanistan'ın not görünümünü negatife revize etmemiz, ülkenin AB/IMF programındaki yeni yardım dilimini alamaması halinde notunun düşürülebilceği olasılığını yansıtmaktadır" denildi.

Yunanistan'da üç partili koalisyon hükümeti, AB ve IMF'den alınacak krediler karşılığı 2013-2014 yılları için istenen 11.5 milyar Euro'luk tasarruf önleminin kaynağını belirlemeye çalışıyor.

Başbakan Antonis Samaras başkanlığında bir araya gelen koalisyon ortağı partileri PASOK ve DİMAR'ın liderleri Evangelos Venizelos ve Fotis Kuvelis toplantının ardından yaptıkları açıklamalarda kamuda kitlesel işten çıkarmalara karşı olduklarını, konuyla ilgili önlemleri kabul etmediklerini ifade etti.

Seçim öncesi geçici işbirliği hükümetinde Maliye Bakanlığı yapan Venizelos, toplantı sonrası ''İşgücü rezervi ile ilgili önlemlere ilişkin deneyimlerimiz olumsuz'' diye konuştu.

Venizelos seçim döneminde kamuda işten çıkarma olmayacağına dair vaatler verdiklerini anımsatarak, bu vaatlerinin hala geçerli olduğunu kaydetti.

Kuvelis ise ''fiyasko'' olarak nitelendirdikleri önlemlere kesin olarak karşı olduğunu dile getirdi. Bu önlemlerin ülke ekonomisi için bir faydası olmayacağını belirten Kuvelis, bunun daha fazla işsizlik yaratacağına işaret etti.

Toplantı sonrası Hükümet Sözcüsü Simos Kedikoglu da, konuyla ilgili herşeyin masada olduğunu en iyi çözümü aradıklarını dile getirdi.

Maliye Bakanı Yannis Sturnaras toplantı öncesi kamuda işten çıkarmaların düşünülmediğini ancak işgücü rezervi ile ilgili önlemlerin inceleneceğini, çünkü sözkonusu rakamlara ulaşmanın kolay olmadığını söyledi.

Troyka tarafından istenen 2013-2014 yılları için yapılacak kesintileri içeren 11.5 milyar Euro'luk paketle ile ilgili Sturnaras, ''11 milyar büyük bir rakam, henüz o noktada değiliz 3.5-4 milyar eksiğimiz var'' dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2012, 09:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER