banner51

Son 7 Ayın Zirvesinde

Merkez Bankası Eylül ayı Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizi olan bir haftalık repo faizini değiştirmeyerek yüzde 8,25'te sabit bıraktı. Kararın ardından yükselişe geçecn dolar 7 ayın zirvesini 2.2630 TL ile gördü.

Son 7 Ayın Zirvesinde
Merkez bankası Eylül ayı Para Politikası Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda politika faizi olan bir haftalık repo faizi değiştirilmeyerek yüzde 8,25 olarak belirlendi.  Merkez Bankası borçlanma faizi yüzde 7.59'de bırakırken borç verme faizini ise yüzde 11.25'te tuttu.
 
DOLAR 7 AYIN ZİRVESİNDE
 
Ekonomistlerin beklediği bu kararın ardından bugün 2.25 TL ile Mart ortasından bu yana en yüksek seviyeyi zorlayan dolar başta yatay seyretse de sonraki saatlerde yükseldi. Karar öncesi 2.2480 TL olan dolar kararın ardından önce 2.2460 TL'ye düştü. Ancak dolar sonrasında yükselişe geçerek 2,2630 TL ile son 7 ayın zirvesini gördü. Gösterge bono faizi ise yüzde 9,41  ile gün içi en yüksek seviyesine ulaştı.
 
Ancak uzmanlar doların yükselmesini küresel koşullara bağlıyor. Dolar diğer gelişmekte olan ülke kurlarına karşı yükselişini bugün de sürdürüyor.  Yüzde 1'in üzerinde değer kaybeden TL'yi yüzde 0,7 düşen Rus Rublesi, Filipin Pezosu ve yüzde 0.65 değer kaybeden Brezilya Reali izledi.
 
"ENFLASYONDA İYİLEŞME SAĞLANANA KADAR..."
 
Açıklamada şöyle denildi:
 
"Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle kredi büyüme hızları makul düzeylerde seyretmektedir. Zayıflayan küresel talebe rağmen ihracat dengeli büyümeyi desteklemeye devam etmektedir. 
 
Yılın başında alınan makroihtiyati önlemlerin ve para politikasındaki sıkı duruşun çekirdek enflasyon eğilimi üzerindeki olumlu etkileri gözlenmeye başlanmıştır. Gıda fiyatlarındaki yüksek seyir enflasyon görünümündeki iyileşmeyi geciktirmektedir. Bununla birlikte düşen emtia fiyatlarının enflasyon üzerindeki yukarı yönlü riskleri sınırlayabileceği değerlendirilmiştir.
 
Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlar yakından izlenecek ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir.
 
Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır."
 
 
Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2014, 17:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER