Soğan Çiftçinin Yüzünü Güldürdü

Ankara’nın tahıl ambarı konumunda bulunan Polatlı İlçesi’nde, hasadı bitme aşamasına gelen soğan, çiftçinin yüzünü güldürüyor. Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, ilçede bu yıl 65 bin dekarlık alanda soğan ekimi yapıldığını belirtirken, "Çiftçi hasat mevsiminde hububat ürünlerinde kuraklığa bağlı zarar ederken soğan ürünü ekenler ise karlı çıktı" dedi.

Soğan Çiftçinin Yüzünü Güldürdü
 
Verimin dekar başına yaklaşık 4 ton olduğunu belirten Zekai Köseoğlu, satış fiyatının ise ton başına 500 lira civarında seyrettiğini, bu rakamın çiftçileri memnun ettiğini söyledi. Köseoğlu, soğan ürününde dekar başına masrafın 200 ila 250 lira olduğunu belirterek, "Polatlı’da geçmiş yıllarda soğan ürününü çöpe döktüğümüz dönemler oldu. Ancak bu yıl ürün piyasası oldukça iyi. Çiftçiler ektikleri ürünün karşılığını alabiliyorlar. Çiftçi, 2014 yılı hasat mevsiminde hububat ürünlerinde kuraklığa bağlı zarar etti. Ancak bu çiftçiler içinde soğan ürünü ekenler ise karlı çıktı" dedi.
 
GEÇEN YILA GÖRE EKİM AZALDI
 
Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, geçen yıl Polatlı İlçesi’nde yaklaşık 90 bin dekarlık alanda soğan ekiminin yapıldığını hatırlattı. Köseoğlu, ancak ürünün piyasa değerinin düşmesi ve çiftçinin zarar etmesi nedeniyle bu yıl üreticilerin daha temkinli davranarak ilçe genelinde sadece 65 bin dekarlık alanda soğan ekimi yaptıklarını kaydetti. Köseoğlu, soğan ürünü piyasasının spekülasyona açık olduğunu, zaman zaman farklı bölgelerden gelen tüccarların piyasayı olumsuz etkiledini, ancak son yıllarda çiftçinin bu konuda da bilinçlendiğini vurguladı.
 
ÇİFTÇİNİN VAZGEÇİLMEZ ÜRÜNÜ
 
Köseoğlu açıklamasının devamında, "Soğan, Polatlı çiftçisi için artık vazgeçilmez bir üründür. Ancak ilçede tarımsal sulama alanlarının artırılması gerekiyor. Polatlı’da 1 milyon 800 bin dekarlık ekilbilir tarım arazisi bulunuyor. Derin kuyu sulama sistemleri, Porsuk Çayı, Sakarya Nehri ve Ankara Çayı’ndan toplamda sulanabilir arazinin 300 bin dekar dolayındadır. Ankara’nın en büyük tarım havzasının olduğu Polatlı’da sulanabilir tarım arazisinin çoğalması gerekir. Beklentimiz bu yöndedir" dedi.
 
Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2014, 10:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER