'Şirket Hesabından Borçlanma' Tartışmaları

Yeni Türk Ticaret Kanunu'nun şirket ortaklarının, ortaklar cari hesabından borçlanmalarını engelleyen maddesine ilişkin tartışmalar sürüyor.

'Şirket Hesabından Borçlanma' Tartışmaları

Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) Genel Başkanı Nail Sanlı, yeni TTK'nın şirketlerin pay sahiplerinin şirkete borçlanma yasağı getiren 358'inci maddesi ile ilgili yaptığı açıklamada, ''yeni TTK'de öngörülen yasağın devam etmesi gerektiğini'' söyledi.
Türkiye'deki şirketlerin çoğunluğunun aile şirketi olduğunu hatırlatan Sanlı, ''Bu nedenle belli bir müddet, sermaye ile sınırlı bir şekilde, ya vade konarak veya sermayenin ölçüsü dahilinde 1-2 katı kadar borçlanmaya da müsaade edilmeli gibi bir şey de düşünülebilir'' diye konuştu.
OSTİM Sanayici ve İş Adamları Derneği (OSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Keskin de kanun maddesinin yeniden düzenlenmesi gerektiğini anlatarak,''Şirket ortağı şirket müdürü kadar yetkili değil. Şirket müdürü şirkete borçlanabiliyor ama ortağı borçlanamıyor. Şirketlerin duran varlıklarına ortakların dokunmaması gerektiğini biz de düşünüyoruz. Bu konuyla ilgili hapis cezaları kesinlikle kaldırılmalı. Bu kanun bu kadar acımasız uygulanmamalı'' dedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2012, 12:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER