'Sıkıntı Çıkacağı Kanaatinde Değiliz'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hakan Dinçyürek bu sabah kahvaltıda bir araya geldi.

'Sıkıntı Çıkacağı Kanaatinde Değiliz'
İstanbul Tarabya’daki Grand Tarabya Oteli’nde gerçekleştirilen 6. Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomi Zirvesi’ne ev sahipliği yapan Bakan Taner Yıldız’ın zirve dışında KKTC’li bakanla buluştu.
 
ZİRVE İÇİNDE ZİRVE
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın yoğun programı nedeniyle görüşmenin Tarabya’da sabah erken saatte yapıldığı öğrenildi. KKTC’deki madencilikle ilgili geniş bir mütalaa yaptıklarını söyleyen Bakan Yıldız, "Daha önceden MTA’nın oradaki jeolojik yapılanmayla alakalı yaptığı araştırmalara ek olarak, gerek insan kaynakları açısından, gerekse bilgi transferi açısından karşılıklı bir işlem tesis etme kararı aldık. Yalnızca madencilikle alakalı değil, aynı zamanda enerji teminiyle alakalı, çevre hassasiyetlerini enine boyuna konuşma imkanına sahip olduk" diye konuştu.
 
SOMUT ADIMLAR ATACAĞIZ
 
KKTC Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hakan Dinçyürek de, "Bugünkü durumumuzu tespit ettik. Bundan sonra yol haritası konusunda mutabakatımız var. Bir protokol çerçevesinde yol haritamızın netleşmesini sağlayacağız. Destek taleplerimizin olumlu karşılanmasından son derece mutluyuz. Önümüzdeki günlerde çok daha somut adımlar atacağız" dedi.
 
SIKINTI ÇIKMAZ
 
Doğu Akdeniz’de yaşanan petrol ve doğalgaz aramalarıyla ilgili yaşanan gerginlikle ilgili bir soruya yanıt veren Bakan Yıldız, " Biz her zaman enerjinin bir barış gerekçesi olduğunu inandığımız söylemiştik" dedi.
 
Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğunu söyleyen Yıldız, "KKTC ile yaptığımız protokol çerçevesinde Kıbrıs’ın bütün ruhsatlarıyla alakalı, bir üretim paylaşım modeli ve servis anlaşmalarını ihtiva eden bir anlaşması var. Biz tutarlı olmak zorundayız. Irak için söylediğimizin, Irak’ın tamamı tarafından o gelirlerin paylaşımı tezinin benzer şekilde yine Kıbrıs tarafından dün ABD Enerji Bakanı Sayın Monez’in de söylediği gibi her iki toplum tarafından da adilane paylaşılmasına dönük bir tezimiz var. Ancak çıkardıkları varlığı paylaşabilirler ve her iki toplumunda refah seviyesini arttıracak bir yapı kurgulanabilir. O açıdan doğruyu savunduğumuz için sıkıntı çıkacağı kanaatinde değiliz" dedi.
 
KKTC HALKININ HAKKI VAR
 
Kıbrıs’ın etrafındaki doğal kaynakların potansiyeli ne olursa olsun, az ya da çok her zerresinde KKTC’de yaşayan her bireyin hakları olduğunu söyleyen Dinçyürek, ise "Bu haklarımızdan bir adım geri gitmemiz düşünülemez. Biz kendi haklarımızı sonuna kadar savunup, masadaki barış ya da uzlaşı ya da uzlaşı ne derseniz deyin, müzakerelerde yapıcıyız. Olumlu bir şekilde elimizi uzatmış durumdayız. Masadan kalkan taraf biz değiliz. Anlaşma için hazırız. Ama anlaşmanın içeriğinde haklarımızı teslim etme, hele hele Uluslararası camianın da hakkımızı teslim ettiği bir noktada geri adım atmamız, haklarımızdan vazgeçmemiz, kimse bizden böyle birşey beklemesin" diye konuştu.
 
GÜNEY KIBRIS RUM KESİMİNİN TAVRI...
 
Güney Kıbrıs’ın tavrıyla ilgili bir soruya da yanıt veren Dinçyürek, "Ne zaman Kıbrıs’ta sonuç alıcı noktaya geldiysek, Güney Kıbrıs mutlaka masadan kalktı, ’hayır’ dedi" diye konuştu. Bakan Dinçyürek, Güney Kıbrıs’ın bu tavrını sonsuza kadar sürdüremeyeceğini sözlerine ekledi.
Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2014, 11:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER