banner51

Sıcaklar Buğdayı Vurdu!

Dünyada mısır ve buğday fiyatlarında son iki haftada ciddi yükselişler yaşandı. Küresel fiyatlardaki artış Türkiye'deki fiyatları da etkiliyor.

Sıcaklar Buğdayı Vurdu!

Dünyanın tahıl ambarları olarak bilinen Kuzey Amerika ve Baltık Denizi civarında yaşanan aşırı sıcaklar, buğday ve mısır fiyatlarında sert yükselişlere sebep oluyor.

Şikago borsasında işlem gören buğdayın fiyatı, iki haftada yüzde 20 artarak 739 dolarla son 9 ayın en yüksek düzeyine ulaştı. İki haftada yüzde 10 prim yapan mısır ise Şikago borsasının gün içinde izin verdiği en büyük oranla yüzde 7 yükselerek 639 doları gördü.

Hava sıcaklığı ve yağış miktarı buğday ve mısır üretimi için kritik önem taşıyor. 2008 yazında yaşanan kuraklıkta buğdayın fiyatı ikiye katlanarak 1100 dolara, 2010 yazında ise yüzde 75 yükselerek 700 dolara kadar tırmanmıştı.

Hayvan yemi olarak kullanılan tahılların fiyatlarındaki aşırı oynaklıklar, canlı hayvan sektörünü de yakından ilgilendiriyor.

Buğdayda dünyanın 10. büyük üreticisi ve 8. büyük ihracatçısı olan Türkiye de tarım ürünlerindeki fiyat değişimlerinden etkileniyor. Son olarak, Anadolu kırmızı buğdayının birim fiyatı bir ayda yüzde 20 artarak 77 kuruşa yükseldi.

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2012, 13:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER