Sanayi Üretimi Artış Gösterdi

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2.6, yıllık ortalamalara göre de yüzde 3.6 arttı.

Sanayi Üretimi Artış Gösterdi
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2014 yılında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 7.0 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2.8 artarken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0.1 azaldı.
 
TÜİK verilerine göre, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, yıllık ortalamalara göre madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 7.4, imalat sanayi sektöründe yüzde 3.2 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektöründe ise yüzde 4.6 arttı.
 
ÜRETİM SON ÇEYREKTE AZALDI
 
Buna karşılık, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki çeyreğe göre yüzde 0.5 azaldı. Dördüncü çeyrekte bir önceki çeyreğe göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 1.8 artarken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0.4 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 2.4 azaldı.
 
SON ÇEYREKTE YILLIK GELİŞMELER
 
Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, yılın son çeyreğinde, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,9 arttı. Bu dönemde madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 6.6, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1.5 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 2.5 arttı.
 
AYLIK GELİŞMELER
 
TÜİK verilerine göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 1.2 arttı. Bu dönemde, madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3.2 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1.6 artarken elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1.9 azaldı.
Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2015, 10:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER