banner9

Rus Pazarı Düşerken, Alman Pazarı Arttı

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, bu yıl Rus pazarında yüzde 17’lik kayıp olurken, Alman pazarında yüzde 10’luk artış olduğunu söyledi.

Rus Pazarı Düşerken, Alman Pazarı Arttı
TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, Manavgat- Side Bölgesi Yürütme Kurulu (BYK) tarafından düzenlenen toplantıya katıldı. Genel Sekreter Çetin Gürcün, Manavgat- Side BYK Başkanı Ahmet Özden’in de katıldığı yemekte konuşan Başaran Ulusoy, yaptıkları çalışmalar hakkında üyelere bilgi verdi. TÜRSAB başkan adaylarına yönelik eleştirilerde de bulunan Başaran Ulusoy, adayların TÜRSAB üyeleri hakkında asılsız suçlamalarda bulunduğunu ve bakanlığa şikayet ettiğini iddia etti. Üyelerin birliklerine sahip çıkacağından emin olduğunu aktaran Başaran Ulusoy, "Benim mücadelem TÜRSAB için, benim mücadelem üyelerimiz için. Ben de kenarda durmayı bilirim. Kazayla benden sonra göreve gelirlerse 3 ay sonra kıyma makinesi gibi kıymaya başlayacaklar. Ayıp ya. TÜRSAB’ı 16 yıldır sokağa taşımadım, gazetelere taşımadım. Şimdi bunlar başkanlık derdini medyada konuşuyorlar. Orası medya ise burası da TÜRSAB derya hodri meydan" dedi.
 
’TEŞKİLATINIZA SAHİP ÇIKIN’
 
Üyelerden genel kurula katılmalarını isteyen Başaran Ulusoy, "Türkiye’de MİT adı altında Milli İstihbarat Teşkilatı var. Ama bizim aday arkadaşlarımız MİT’çi değil YİT’çi. Yani ’Yalancı İstihbarat Teşkilatı’ üyesi bunlar. Genel kurula gelin. Teşkilatınıza sahip çıkmanızı istiyorum. Bugüne kadar çağırdık hep geldiniz. Bu sefer TÜRSAB ve kendiniz için gelin. Mesleğinize sahip çıkın, TÜRSAB’a sahip çıkın" diye konuştu.
 
RUS PAZARINDA KAYIP YÜZDE 17’
 
Konuşmasının ardından gazetecilerin turizm sezonuyla ilgili sorularını da yanıtlayan Ulusoy, 2015 yılını sıkıntılı geçirdiklerini özellikle Rus pazarında sıkıntılar yaşadıklarını söyledi. Alman pazarındaki artışa rağmen Rus pazarındaki sıkıntının seyahat acentelerini ve turizm sektörünü sıkıntıya soktuğunu vurgulayan Başaran Ulusoy, şöyle dedi:
 
"Turizmde 2014 yılı rakamlarını yakalamayı hedefliyoruz. İç turizmdeki canlılık biraz rahatlattı. Özellikle tatilin uzatılması da bizi rahatlattı. Bu yıl Rus pazarında yüzde 17’lik kaybımız olurken, Alman pazarında yüzde 10’luk artış oldu. İnşallah 2016 yılında Rus pazarı düzelir ve artış gösterir."
 
’BAYRAMDAN SONRA DARALMA DEVAM EDECEK’
 
TÜRSAB Manavgat- Side BYK Başkanı Ahmet Özden de Rusya’da yaşanan ekonomik krizden, komşu ülkelerde yaşanan savaşlardan özellikle ülkede son dönemlerdeki olumsuzluklardan dolayı bölgede yüzde 15 ile 25 arasında ciroda ve ziyaretçi sayısında daralma söz konusu olduğunu kaydetti. Özden, bayram dolayısıyla bölgedeki tüm tesislerde yüzde 95’e ulaşan doluluk yaşandığını, ancak bayramın ardından daralmanın devam edeceğini aktardı.
 
Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2015, 16:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER