Rum Bankalarına Soğuk Duş!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, üç Rum bankasının kredi notunu düşürdü.

Rum Bankalarına Soğuk Duş!

Rum radyosuna göre,  Fitch, Rum tarafındaki ''Kıbrıs Bankası, Laiki Bank ile Helenik (Yunan) Bankası''nın, uzun vadeli IDR'lerini, ''BB+''den ''BB''ye düşürdü, kredi not görünümlerini de ''negatif'' olarak belirledi.
Ficth, bankaların notunu, Rum hükümetinin ülkedeki büyük bankaları destekleme gücünün, Güney Kıbrıs'ın notunun düşürülmesinden sonra sınırlı kalması nedeniyle düşürüldüğünü açıkladı.
Fitch, Rum yönetiminin, bu üç bankayı desteklemek için muhtemelen 6 milyar avroya ihtiyacı olacağına da dikkati çekti.
Öte yandan ''Laiki Bank''ın ardından, Rum tarafının ''en büyük'' bankası konumundaki ''Kıbrıs Bankası'' da devletten destek istedi.
Bankanın, yeniden sermayelendirilmesi çalışmalarının başarıyla sonuçlanabilmesi için Rum Merkez Bankası'na başvuru yaptığı bildirildi.
''Kıbrıs Bankası'', dün yaptığı açıklamada sermayenin güçlenmesi ve çekirdek sermaye oranının yüzde 10'a ulaşmasına ilişkin talebin yerine getirilmesi çabalarına karşın hedefin şu ana kadar başarılamadığına dikkati çekti. Banka, hedefin başarılamamasında, Yunan tahvillerinin değerinin düşüşünü ve ekonomiye ilişkin beklentilerin artmasına yol açan olumsuz koşulları gösterdi.
Sermaye tabanının güçlendirilmesine ilişkin çabaların tamamlanması için zamanın uzatılmasını istediğini belirten banka, bu talebin Rum Merkez Bankası tarafından kabul edilmediğini, böylelikle destek için devlete başvurulmasına karar verildiğini açıkladı.
Yunanistan'ın borçlarının yeniden yapılandırılmasında uygulanan ''tıraşlamadan'' dolayı, büyük oranda satın aldığı Yunan tahvilleri nedeniyle zarar eden Laiki Bank'a Rum hükümeti daha önce destek kararı almıştı.
Öte yandan, Rum yönetimi Sözcüsü Stefanos Stefanu, AB destek mekanizmasına girilmesinin bankaları kamulaştırıp kamulaştırmayacağına ilişkin bir soru üzerine, bu sorunun, evet veya hayır ile cevaplanmasının mümkün olmadığını, bunun ciddi bir yaklaşım gerektiren konu olduğunu söyledi.
Kamulaştırma derken, bankaların satın alınmasının kast edildiğini ifade eden Stefanu, böyle durumların ele alınmadığını, devletin, bu konuları Merkez Bankası'yla birlikte incelediğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2012, 17:00
YORUM EKLE

banner47