RKGE Ocak Ayında Geriledi

Reel kesim güven endeksi (RKGE), 2014 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre 0,7 puan azalarak 101,4 seviyesinde gerçekleşti.

RKGE Ocak Ayında Geriledi

 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2014 yılı Ocak ayı ’İktisadi Yönelim Anketi ve Reel Kesim Güven Endeksi’ verilerini açıkladı. 2014 yılı Ocak ayında RKGE, bir önceki aya göre 0,7 puan azalarak 101,4 seviyesinde gerçekleşti. Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, gelecek üç aydaki üretim miktarı, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, gelecek üç aydaki toplam istihdam, sabit sermaye yatırım harcaması ve mevcut mamul mal stok miktarı endeksi artış yönünde etkilerken, genel gidişat, son üç aydaki toplam sipariş miktarı ve mevcut toplam sipariş miktarına ilişkin değerlendirmeler endeksi azalış yönünde etkilediği gözlendi.
 
Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE-MA) ise bir önceki aya göre 6,4 puan azalarak 104,2 puan seviyesinde gerçekleşti.
 
İçinde bulunduğu sanayi dalındaki genel gidişat konusunda bir ay öncesine kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 6,7’ye, aynı kaldığını belirtenlerin oranı ise yüzde 66,3’e gerilerken, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 27,0’a yükseldi.
 
Son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi ve ihracat sipariş miktarında artış bildirenler lehine olan seyrin bir önceki aya göre zayıflayarak devam ettiği, iç piyasa sipariş miktarında bir önceki ayda artış bildirenler lehine olan seyrin ise azalış bildirenler lehine döndüğü gözlendi.
 
Verilere göre mevsim normallerine kıyasla yapılan değerlendirmelerde, mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir miktar güçlendiği görüldü. Mevcut mamul mal stoklarının mevsim normallerinin üzerinde olduğu yönündeki değerlendirmelerin ise zayıfladığı gözlendi.
 
Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacminin yanı sıra, iç piyasa sipariş miktarı, ihracat sipariş miktarı ve toplam istihdamdaki artış yönlü beklentilerin mevsimsel etkiler nedeniyle güçlenerek devam ettiği görüldü. Gelecek on iki aya ilişkin sabit sermaye yatırım harcamalarındaki artış yönlü beklentilerin de mevsimsel nedenlerle bir miktar güçlendiği gözlendi.
 
Gelecek üç aydaki satış fiyatı artış beklentilerinin de güçlenerek devam ettiği gözlendi. Gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık ÜFE beklentisi bir önceki aya kıyasla 0,5 puan artarak yüzde 7,8 oldu.
 
Ankete katılan işyerlerinin yüzde 46,0’ı üretimlerini kısıtlayan faktör bulunmadığını belirtirken, yüzde 20,2’si talep yetersizliğinin üretimlerini kısıtlayan en önemli faktör olduğunu belirtti, onu da sırasıyla hammadde-ekipman yetersizliği, mali imkansızlıklar, işgücü yetersizliği ve diğer faktörler izledi.
 
Son üç aydaki rekabet gücüne ilişkin gelişmeler değerlendirildiğinde, yurt içi piyasalar ile Avrupa Birliği dışındaki yurt dışı piyasalarda artış yönlü değerlendirmelerin zayıfladığı, Avrupa Birliği içindeki yurt dışı piyasalarda artış yönlü değerlendirmelerin ise bir önceki dönem seviyelerinde devam ettiği gözlendi.
Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2014, 15:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER