Ramazan ve seçim birleşince oteller boş kaldı

Türk turizmi, uğradığı turist sayındaki kayıpları telafi etmeye çalışırken problemlerle boğuşmaya devam ediyor. Bu yıl Ramazan ve seçimin sezon başında birleşmesi nedeniyle turizmciler sezonu geç açmanın sancılarını yaşıyor.

Ramazan ve seçim birleşince oteller boş kaldı

BEN Haber - Türkiye'nin önemli gelir kalemlerinden olan turizm, kısa olan sezonun bu yıl daha da kısalmasının sancılarını yaşıyor.

2015 yılında Güneydoğu'daki terör, Rusya ile yaşanan uçak krizi ve 15 Temmuz'daki darbe girişimi gibi olaylarla birlikte yabancı turistin sırtını döndüğü Türkiye, yaralarını sarmaya çalışırken, bugün de sezon başının Ramazan ayına denk gelmesi ve 24 Haziran'da sandığa gidilecek olması turizmi olumsuz etkiledi.

Dalaman Ortaca Köyceğiz Turizm Birliği Derneği (DOKTOB) Başkanı Yücel Okutur ve Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Veysi Öncel, yaşanan süreci BEN Haber'e değerlendirdi.

"KALİTEMİZİ DOĞRU FİYATTA MUHAFAZA EDEMİYORUZ"

DOKTOB Başkanı Yücel Okutur, BEN Haber'e yaptığı açıklamasında, "Bizim en büyük eksiğimiz maalesef bir kriz anında ya da problem anında kalitemizi fiyatlarımızı turizm anlayışımızı muhafaza edemiyoruz. Hemen yelkenleri indiriyoruz, tek bir amaç kalıyor oteli doldurmak. O zaman karşıdaki firma geliyor, en dip noktaya çekiyor. Göreceksiniz turist sayısı açısından iyi bir noktaya gelmiş gibi görülen turizm, gelir olarak eski sayısal formuna ulaşamayacak. Çünkü turizm dibe oturdu. Kurtuluşun tek çaresiyse Yunan adalarındaki sistemin taklit edilmesi. Bu konuda da devletimizin bir turizm politikası belirlemesi gerekiyor. Avrupa'nın en iyi otelleri bizde ama yine kıtanın en ucuz tatil yapılan ülkesi yine biziz.

"REZARVASYONLARIMIZ YETERLİ DEĞİL"

Sezona ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Okutur, "Şuanda rezervasyonlarımız zaten çok iyi bir formda değil. Bu fiyatlara zaten gelmeyen turistin aklından şüphe etmek lazım. Çünkü bu kadar iyi otellerin olduğu yerde bu fiyatlara gelmemek, olmaz." dedi.

DOLULUK ORANI HİSSEDİLİR DERECEDE DÜŞÜK

Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Veysi Öncel de turizm sezonunun yaşanan gelişmelerle olumsuz etkilendiğini düşünenlerden.

Öncel, " 24 hazirana kadar bayram hariç otellerdeki doluluk oranı hissedilir derecede düşük. Ramazan ile birlikte bıçak gibi kesildi. İç piyasada izinlerin de kalkmasıyla birlikte herkesin dilinde 'seçimden sonra' ifadesi hakim oldu. Şu anda otellerdeki doluluk oranı hissedilir derecede düşük." ifadelerini kullandı.

YURT DIŞINA TATİLE GİDEN TURİSTİMİZ AZALDI

Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında rezervasyon sayısının artış gösterdiğini belirten Öncel, artan döviz fiyatlarını değerlendirirken, "Dövizdeki artışın turizmciye en büyük etkisi bu sene yurt dışına giden turistin azalacak olmasıdır. Geçmişte Yunan adalarına yemek yemeğe bile günübirlik giden turistlerimiz vard. Bugün bu sayı azaldı. Dün bir gemide 100 kişi varsa bugün rakam 25'e 30'a düştü. Beklentimiz yerli turistimizin, ülkemiz sınırlarında tatil yapması. Türk parasının değerinin düşmesi yabancı tatilciye ülkemizde daha da güzel tatil yaptırır ama bu durumun bize faydası olmaz." dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2018, 16:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER