Pazarlık Yapmadan 2. El Almayın

Araç piyasası son günlerde adeta bir yatırım aracı haline dönüştü. Yıllar geçtikçe düşmesi gereken 2. el araçlar, alındıktan birkaç yıl sonra daha pahalıya satılıyor.

Pazarlık Yapmadan 2. El Almayın

BURAK CİLASUN / BEN HABER

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte araç piyasasında yaşanan hareketlilik de büyük dikkat çekiyor. Büyük otomotiv firmaları, çeşitli modellerini büyük reklam kampanyalarıyla pazarlamaya çalışırken, 2. el araç piyasası da büyük ivme kazandı. Vatandaşsa fiyatlardan şikayetçi.

Tüm dünyada piyasaya çıkış tarihinin üstünden vakit geçtikçe değeri düşen araçlar, Türkiye'de günden güne daha pahalı bir hal alıyor. Söz gelimi 10 yıl önce 15 bin lira değer biçilen 1993 üretimi bir lüks otomobil, bugün alıcılarının karşısına 20 bin lira gibi bir fiyatla çıkıyor. 2000 yılından önce piyasaya çıkan araçların son yıllarda bu kadar rağbet görüp, 2. el pazarlarında ciddi fiyatlarla satılmasının ise 2 nedeni var. Bu nedenlerden biri motorlu taşıtlar vergisi, diğeri ise internet üzerinden oluşturulan balon pazar.
 
Vergi sistemi alıcıyı 2. el araca yönlendiriyor
 
Birçok otomotiv markasının yaptığı kampanyalar ve bankaların düşük faizli kredi avantajlarına rağmen vatandaşları sıfır otomobilden uzak tutan ilk gerekçe, karşımıza motorlu taşıtlar vergi sistemi olarak çıkıyor. Bu sisteme göre araçların yıllık vergisi, aracın yaşı arttıkça düşüyor. Örneğin 1600 cc motor bir otomobilin 1-3 yaş arası yıllık vergisi 1.760,00 TL olarak karşımıza çıkarken, aynı motor gücüne sahip 12yaşındaki bir aracın yıllık vergisi 495, 16 yaş ve üzeri araçların vergisiyse 162 TL olarak göze çarpıyor. Araç alacağı zaman bu sistemi göz önünde bulunduran vatandaşlar, sıfır kilometre bir araba yerine, üst segmentin yıl olarak eski bir modelini almayı tercih ediyor. 1600 cc motor sıfır kilometre bir otomobil için 3 yılda 5.280,00 TL ödemek istemeyen vatandaşlar, 16 yaşından büyük bir araç alıp sadece 482,00 TL vergi ödemeyi tercih ediyor. Motor hacmi büyüdükçe aradaki fark çok daha fazla açılıyor. 
 
İnternet satışları piyasayı yükseltiyor
 
Motorlu taşıtlar vergisi nedeniyle yönünü 2. el otomobile çeviren vatandaşın buradaki sıkıntısıysa internet sitelerinin getirdiği balon piyasa. Aracını satmak isteyen bazı vatandaşların “Ya tutarsa” mantığıyla yüksek fiyat talebi, diğer vatandaşların da, “Aracımın muadili bu kadar ediyor.” demesi ve ardından aynı ücreti talep etmesiyle bir anda içinden çıkılmaz bir denklem oluşturuyor. Vatandaş ise yükselen fiyatlara rağmen, yüksek vergiden kaçınmak için 2. el otomobili alınca, yaşanan fahiş artışın adı, “Piyasa” oluyor. Öyle ki, 15.000,00 TL karşılığında satılan bir aracın muadili, yalnızca içinde sigara içilmediği için 15.500,00 TL olarak yansıtılıyor. Ya tutarsa?
 
Vatandaş araç alırken ne yapmalı?
 
Otomobil almak isteyen vatandaşların bu denklemin içinde yapmaları gereken ilk şey, aracını sıfır kilometre mi, yoksa 2. el mi alacağına karar vermesi. Sıfır kilometre alınan otomobilin avantajı kilometre oynaması, görünmeyen teknik aksam değişimi gibi hileleri içinde barındırmıyor oluşu ve tabii ki yeniliğinden ötürü geliyor. Dezavantajı ise, herhangi bir küçük kazada bile değerinin ciddi düşüş gösterebilmesi, yüksek vergisi ve asla alınan fiyattan daha fazla paraya satılamayacağı için kar payı bırakmaması. 2. el araçlarda ise dezavantajlar yukarıda bahsi geçtiği gibi çeşitli hilelere maruz kalabilme ihtimali olarak göze çarpıyor. En büyük avantajıysa, kâr elde ederek satma imkanı sunuyor olması. Siz siz olun, sıfır kilometre bir otomobil de alsanız, 2. el araç tercihinde de bulunsanız, mutlaka aracı yetkili servisinde kontrol ettirin ve muhakkak pazarlık yapın.  
 
Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2016, 10:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER