Özyiğit'ten, Kemeraltı ve ithalat isyanı!

İzmir Ticaret Odası Meclis Toplantısı'nda konuşan Adil Özyiğit, "Kemeraltı'nın sorunlarının hepsi devam ederken, otopark sorunu devam ederken ring servislerle gitmemiz isteniyor. Bugün bir AVM'nin kapısından, diğerinin kapısına tramvay yapan zihniyet, bize ringleri işaret ediyor." dedi.

Burak Cilasun / BEN Haber

İzmir Ticaret Odası Meclis Toplantısı'nda konuşan İZTO Meclis Üyesi Adil Özyiğit, Kemeraltı'ndaki uygulamalara ve yurt dışı ürün tedariği siteleri ve mevzuatına isyan etti.

"BU NASIL BİR CEHALETTİR?"

Kemeraltı'ndaki otopark sıkıntısına tepki gösteren Özyiğit, "Rahmetli Kemeraltı'nı Büyükşehir Belediyesi mezarında bile rahat bırakmıyor. Kemeraltı trafiğe kapanıyor. Kemeraltı'nın sorunlarının hepsi devam ederken, otopark sorunu devam ederken ring servislerle gitmemiz isteniyor. Bugün bir AVM'nin kapısından, diğerinin kapısına tramvay yapan zihniyet, bize ringleri işaret ediyor. Mevcut otoparklar yıkıldı ve şu anda özel otoparklar kapanıyor. Bırakın gelen müşterinin arabasının park edilmesini, esnaf arabasını park edemiyor.  Bu nasıl bir vahşettir, cehalettir, neyin kafasıdır? Biz anlayamıyoruz." dedi. 

"BU İTFAİYE SADECE İZMİR'DE Mİ VAR?"

Özyiğit, Kemeraltın'da ciddi bir ruhsat sorunu olduğunu da söyleyerek, itfaiyeye tepki gösterdi. Özyiğit, "Kemeraltı'nın bir diğer problemiyse ruhsat. Büfeye bile ruhsat alamıyoruz. Kemeraltı'ndaki herhangi bir dükkana ruhsat alamıyoruz. Kimse buradan bir şey çıkarmasın ama üzülerek söylüyorum ki belli bir mezhebin adamı değilseniz, itfaiyede işinizi halledemiyorsunuz. Bu itfaiye sadece İzmir'de mi var anlamış değilim. İstihdamdan bahsediyoruz, Türkiye ortalamasının üstünde işsizlikten bahsediyoruz ama işyeri açamıyor, itfaiyeyi aşamıyoruz. Kemeraltı'ndaki tarihi binaların hiçbiri imar kanununa göre yapılmış binalar değil. Büyük bir bölümü ahşap. Hangi yangın talimatından bahsediyorsunuz? Binaları yalıtın! Neyi yalıtalım? Aklı başında biri varsa çıksın bizi de aydınlatsın. Gelen zihniyet Kemeraltı'nı çekim merkezi yapacaktı. Bırakın çekim merkezini, şu anda birini görevlendirseniz, Kemeraltı nasıl batırılır? Ancak şu anki İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı kadar başarılı olabilir. Sözün bittiği yere geliyoruz. Son derece üzülüyoruz. Kaybediyoruz... Ben bir Kemeraltı esnafıyım. Böyle bir değeri kaybediyoruz. Dedik ki, Agora ve Kemeraltı'nı turizm ve ticaretle birleştirin. Sezon ödemelerimizi fuar sonrasına veriyorduk ama ortada fuar da kalmadı. Fuarı yaşatmak için bile İzmirlinin cebinden ekstra para çıkıyor. Bir AVM'nin kapısından diğerinin kapısına tramvay çalıştıran zihniyetin, biraz da bizim sesimizi duymasını rica ediyorum." ifadelerini kullandı.

ÜRÜNLER HİÇBİR TEST YAPILMADAN ÜLKEMİZE SOKULUYOR!

Özyiğit, özellikle başta Çin olmak üzere Uzakdoğu'dan alışveriş siteleri üzerinden getirilen ürünlerin denetimsizliğine isyan etti.

Özyiğit, "Biz oyuncak sektörü olarak bize getirilen test zorunluluklarından dolayı neredeyse gümrüklerden mal çekemez hale geldik. Ürünün ambalajından tutun, içindeki elektronik kısımdan, boyasından, plastiğinden, 2.2 mm'den küçük herhangi bir materyaline kadar ciddi anlamda sıkıntı yaşıyoruz. Şu an oyuncak ithal edebilmek için mühendis arkadaşları bile istihdam ediyoruz. Biz bu zorlukları çekerken, tonunu 10 bin dolar üstünden beyan ederek gümrük vergisini ve KDV'sini öderken, üzülerek söylemek istiyorum ki THY bir anlaşma yaptı. Bizim ısrarla gündeme getirdiğimiz Uzakdoğu menşeili alışveriş sitelerinin ürünleri 30-35 günde Türkiye'ye gelirken şu anda 3-4 günde ürünler gelecek. Bu ürünler de PTT kargo ile dağılıyor. Şu anda bu ürünler, sağlık testleri başta olmak üzere hiçbir kontrol yapılmadan ülkemizde satılıyor ve inanılmaz bir vergi kaybına sahip oluyor. Biz nakliyesi, vergisiyle, sağlık testiyle ürünleri halkımıza sunarken, bunların hiçbiri yapılmadan ürünler ülkemize sokuluyor. Şimdi bu siteler vergi mükellefi olmak için başvuruda bulunmuş. İş bununla çözülmüyor. Kurumlar vergisini ben de ödüyorum, siz de. Bu haksız rekabetin ortadan kalkmasını istiyoruz." dedi.

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2018, 13:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER