Özgener'den 'fuarcılık' vurgusu

İzmir Ticaret Odası Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısı, bugün yoğun bir katılımla gerçekleşti. Toplantıda konuşma yapan Özgener, özellikle fuarcılığın üzerinde durarak, bu konuya verdiği önemi dile getirdi. İZFAŞ'a sunulan önerilerinden de bahseden Özgener; " Fuarların dijitalleşme sürecinin de nasıl planlanacağını şimdiden konuşmak ve çalışmalara başlamak gerekiyor. Bu öneri ile belki de dünya fuarcılığında dijitalleşmenin temelini İzmir’den başlatmış olacağız" dedi.

CANSU TEMİR AKSU / BEN TV

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Haziran ayı Olağan Meclis Toplantısı bugün, Meclis Başkanı Selami Özpoyraz önderliğinde gerçekleşti. Toplantıya Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz da katıldı.

Toplantıda konuşma yapan İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, 23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlere ilişkin de açıklamalarda bulundu. İBB Başkanı olarak seçilen Ekrem İmamoğlu'nu tebrik eden Özgener; vaad edilen projelerin en kısa sürede yerine getirilmesinin önemli olduğuna vurgu yaptı. Öte yandan Özgener Yıldırım'ın seçim akşamı göstermiş olduğu tavır nedeni ile de Yıldırım'a teşekkür etti.

"EKONOMİYE ODAKLANMAMIZ LAZIM"

İstanbul seçiminin ulusal ve uluslararası yankılarına bakıldığında istikrara yönelik umutlarının arttığını ifade eden Özgener; '' Uzun süredir devam eden seçim süreçleri sonrasında artık ekonomiye, üretime ve ticarete odaklanmamız gereken bir zaman dilimine giriyoruz.“ dedi.

Özellikle tüketici güven endeksini, yerli ve yabancı yatırımcının yatırım iştahının arttırılmasının önemine değinen Özgener; Türk demokrasisi için kaygı duyan yabancı ülkelerdeki yatırımcıların ve uluslararası finans çevrelerinin güveninin yeniden kazanılması için bir fırsat olduğunu vurguladı.

''SANAYİ ÜRETİMİ KÜÇÜLME SİNYALİ VERİYOR ''

Sanayi üretimi ile mal ve hizmet ihracatının ikinci çeyrekte azaldığını söyleyen Özgener; ''2019 yılı birinci çeyreğinde takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %4,8 azalmıştı. Bir önceki çeyreğe göre ise mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi ise %1,7 arttı. Sanayi üretimi ikinci çeyrekte küçülme sinyalleri veriyor. Mal ve hizmet ihracatı ise 2019 yılının birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirleme hacim endeksi olarak %9,5 artarken ithalatı ise %28,8 azaldı.“ şeklinde konuştu.

ULAŞIM VURGUSU

İzmir-Aydın Otoyolu`nun devamında yer alan ve İzmir`den Antalya’ya kadar kesintisiz ulaşımı sağlayacak otoyolun ikinci etabını oluşturan Aydın-Denizli bölümünün ihalesinin onaylanmasına da değinen Özgener; ''İzmir’in İstanbul, Ankara, Çanakkale ve Antalya ile gerek otoyol, gerekse de hızlı tren hatları ile bağlanmasının son derece önemli olduğunu düşünüyoruz. Aynı zamanda İzmir-İstanbul Otoyolunun, İzmir-Çandarlı Otoyolunun ve İzmir-Ankara Hızlı Tren Hattının hizmete girmesini de sabırsızlıkla bekliyoruz.'' dedi.

'GEZİCİ DİJİTAL KARAVAN'

İZKA’nın çağrısı kapsamında Dijital Karavan projesi hakkında da detaylı bilgi veren Özgener; '' Kuracağımız “Gezici Dijital Karavan”, özetle, küçük firmaların dijital teknolojilere adapte olmalarını sağlayan gezici bir karavan olup, içerisinde firmaların; tabletlerin kullanımı, online menü/katalog oluşturma, online ödeme sistemleri, stok yönetim programları, kurye servisleri, mağazalara gelen turistler için çeviri yapan bilgisayarlar, Google ile tanıştırma, online satış ve online sergileme imkanı, envanter takibi, akıllı teknolojiler ile tanıştırılması gibi geniş yelpazede uygulamalar ile tanıştırılması ve firmaların işlerini daha verimli nasıl yapabileceği konusunda yol gösterilmesi hedeflenmektedir. Dijital Karavanımızın site ve çarşı gezerek üyeler ile bir araya gelmesi, görüşmeler, anketler yaparak dijital durumlarının ortaya konması, bu analizleri yapacak bir ekip kurulması, karavanda teknolojilerle tanıştırılmaları, bununla birlikte sonrasında da Dijitalleşme Eğitimlerine tabii tutulmaları, bu eğitimlerin sürdürülebilir anlayışla verilmesi hedefimiz arasında.'' dedi.

''SEKTÖRLERİ GELİŞTİRMENİN EN ÖNEMLİ YOLLARINDAN BİRİ FUARLARDAN GEÇİYOR''

En fazla önem verdikleri konulardan birinin de fuarlar olduğunu söyleyen Özgener; ''Bildiğiniz gibi Oda olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi kuruluşlarından ve ülkemizin önemli fuar aktörlerinden biri olan İzfaş’ın ortağıyız. Aynı zamanda Odamızı, İzfaş Yönetim Kurulunda bizzat temsil ediyorum. Yeni dönemde daha katılımcı ve ortak akıl ile gücün birleştiği bir yönetim modeli oluşturulması kentimiz için önemli. Sektörleri geliştirmenin, yeni ticari bağlantılar kurmanın ve mevcut bağlantıları kuvvetlendirmenin en önemli yollarından biri de elbette fuarlardan geçiyor.'' dedi.

''DİJİTALLEŞMENİN TEMELİNİ İZMİR'DEN BAŞLATMIŞ OLACAĞIZ''

İZFAŞ’tan, fuar yapılan veya fuar yapma potansiyeli olan meslek grupları ile aylık komite toplantılarına katılarak bir araya gelmelerini istediklerini ifade eden Özgener; ''

İzfaş’ın sosyal medyayı daha etkin kullanması, fuarlara özel mobil aplikasyonlar tasarlanarak kullanıcılara sunulması, fuarları gerek katılımcı gerekse ziyaretçi anlamında daha cezbedici olarak ulusal ve uluslararası alanda tanıtması önerilerimizden biri. Ayrıca, fuarların dijitalleşme sürecinin de nasıl planlanacağını şimdiden konuşmak ve çalışmalara başlamak gerekiyor. Bu öneri ile belki de dünya fuarcılığında dijitalleşmenin temelini İzmir’den başlatmış olacağız.'' ifadelerini kullandı.

''BENZER YATIRIMLAR GERÇEKLEŞTİRMEZSEK REKABET GÜCÜMÜZÜ KAYBEDERİZ''

Fuarları geliştirmek için önerilerini sıralayan Özgener; Ankara ve İstanbul'da fuar merkezleri ile yapılan çalışmalardan bahsederek; ''Bu gelişmelere karşın önlem almaz ve benzer yatırımları gerçekleştiremez isek ulusalda ve uluslararası alanda fuarcılık sektöründeki rekabet gücümüzü kaybederiz.'' dedi.

Fuarcılığın gelişmesi yönünde öneriler sıralayan Özgener; bu önerilerin çatı noktası fuarcılığın İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin öncelikli politikaları arasında yer almasından geçtiğini ifade etti.

SOYER İLE MESLEK KOMİTELERİNİN SORUNLARI GÖRÜŞÜLECEK

Öte yandan; Özgener, Meclis Toplantısına katılımı beklenen ama ani gelişen bir yurt dışı programı nedeni ile toplantıya katılım sağlayamayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile de, meslek komitelerinin sorunlarını görüşmek üzere Perşembe gün bir araya geleceklerini ve bu buluşmanın bundan sonra her ayın ilk perşembesi yapılacağını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2019, 13:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER