banner51

Özel İskeleler Marinaya Döndü

Yabancı bayraklı yatların, ’sadece Kültür ve Turizm Bakanlığı belgeli yat limanları ile yat çekek yerlerine kışlama, bakım ve onarım amacıyla bırakılabilmesi’ koşuluna rağmen,  pek çoğunun marinaların yakınındaki özel kişilere ait iskelelerde kışladıkları belirtildi. 

Özel İskeleler Marinaya Döndü
 
Sadece Orhaniye’de, özel şahıslara ait iskelelerde bağlı yaklaşık 100 tekne bulunduğunu belirten Kaptan Mustafa Şen, bunlardan yüzde 80’nin yabancı uyruklu kişileri ait olduğunu söyledi. Geri kalan yüzde 20’lik oran içerisindeki yine yabancı bayraklı tekne  sahiplerinin Türk olduğuna dikkati çeken Şen, gümrük yasalarına göre bu tür teknelerin, bu iskelelerde kışlamalarının yasak olduğunu kaydetti. Marmaris bölgesi bütün olarak düşünüldüğünde, bu şekilde özel şahıslara ait iskelelere kışlamak üzere bırakılmış tekne sayısının ciddi rakamlara ulaştığını vurgulayan Şen, "Yasak olmasına rağmen iskele sahipleri marinaların dörtte bir fiyatına veya yaz aylarında kendi iskelelerinde bağlı kalıp restoranını kullanması şartıyla kışlama yaptırıyor" dedi.
 
Kaptan Şen, geçen 12 Ocak’ta Marmaris Kaymakamlığı, Liman Başkanlığı, Deniz Ticaret Odası ve Deniz Gümrük Müdürlüğü’ne bir dilekçeyle konuya bildirdi. Marmaris Gümrük Müdürlüğü, bir gün sonra Şen’in dilekçesine yanıt verdi. Marmaris Gümrük Müdür Vekili Salim Soner Arda imzalı yazıda şöyle denildi:
 
"Halen yürürlükte olan 2001/9 sayılı Gümrük Genel Tebliği’nin 8’nci maddesinde ’Yabancı bayraklı yatlar ancak Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan belgeli yat limanları ile yat çekek yerlerine kışlama, bakım ve onarım amacı ile bırakabilirler. Bunlar Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan belgeli olmayan şahıs, kurum ve kuruluşlara ait yerlere ve bunların sorumluluğuna bırakılamazlar. Yabancı bayraklı yatların, yat limanı veya çekek yerine bırakılmak istenmesi halinde, yetkili yat limanı işletmesi Yat Kayıt Belgesi Eki ve beyan edilen demirbaş eşya listesini kontrol edip, bunu kendi sorumluluğu altına alır. Yat limanı işletmecisi, Gümrük ve Gümrük Muhafaza Müdürlüğü’ne yatın ve demirbaşların kendi sorumluluğu altında olduğu yazı ile bildirmek durumunda denilmekte. Bahse konu ihlalin tespiti halinde nasıl bir idari yaptırım uygulanacağı hususuna mer’i (hükmü geçen, tatbik olan) mevzuatımızda herhangi bir açıklık getirilmemiştir."
 
’MARİNA BOŞ ÖZEL İSKELELER DOLU’
 
Bu cevap karşısında şaşırdığını belirten Kaptan Şen, "Liman Başkanlığı teknelere teknik ve atıksal açıdan baktıklarını, bu konunun kendilerini ilgilendirmediğini söyledi. Teknenin işletme belgesi varsa limanın görevi bitiyormuş. Tek sorumlu gümrük ama, onların da mevzuat gereği elleri kolları bağlanmış. Böyle yasa mı olur? Hemen yanımızda marina var ama özel iskeleler yasal olmayan biçimde yabancı teknelerle dolu. Kaldı ki bu iskelelerin yüzde 99’u da kaçak" diyerek, tepkisini dile getirdi.
 
Marmaris Liman Başkanlığı, konunun görev ve yetki alanları içinde olmadığını belirtip, açıklama yapmak istemedi.
 
YILLIK ÜCRET 20 BİN EURO’YA KADAR ÇIKIYOR
 
Öte yandan 10 metrelik bir teknenin marinaya bağlanması halinde yıllık 3 bin euro ödemesi gerektiği, bu rakamın teknenin büyüklüğüne göre 20 bin euroya kadar çıktığı belirtildi.
 
 
Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2015, 11:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER