ÖTV geldi, satışlar durma noktasında

30 Haziran tarihi itibari ile sonlanan ÖTV zammının etkileri, ilk gününden itibaren kendisini göstermeye başladı. Beyaz Eşya Sektörü temsilcileri, yaşanan bu artış öncesinde büyük yoğunluk yaşadıklarını, zammın gelmesi ile birlikte müşteri akışının aniden kesildiğini ifade etti.

CANSU TEMİR AKSU / BEN TV

2018 yılının son çeyreğinde başlatılan, önce 31 Aralık ardından 31 Mart'a kadar uzatılan ÖTV İndirimi, 30 Haziran tarihi itibari ile sonlandı.

ÖTV indiriminin son günlerinde yoğun bir müşteri akışı yaşayan beyaz eşya sektörü, ÖTV zammının 1 Temmuz itibari ile piyasada ciddi durgunluk yaratmasından şikayetçi.

"BÖYLE GİDERSE TEKRAR BİR KRİZ DÖNEMİNE GİRECEĞİZ"

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Dayanıklı Tüketim Malları Grubu Meslek Komitesi Meclis Üyesi Feridun Özkan da ÖTV zammı sonrasında müşteri akışının bir anda kesildiğini ifade etti. Ben TV mikrofanlarına açıklamalarda bulunan Özkan; "Son 15 gün çok büyük bir yoğunluk vardı ama 1 Temmuz itibari ile müşteri akışı durdu. 1 Temmuz'dan itibaren ÖTV indiriminin bittiğini herkes biliyor ve müşteri gelmeyi kesti. Böyle giderse tekrar bir kriz dönemine gireceğiz. ÖTV'nin fiyat farkı yüzde 6.7. 1000 lirada 67 lira gibi. Çok büyük bir fiyat farkı olmayacak ama bizde elimizden geldiğince fiyat farkını kendi cebimizden karşılayacağız, müşteriye bunu yansıtmamaya çalışacağız" dedi.

"DURAKSAMA YAŞADIK"

Haziran ayının çok hareketli geçtiğini ifade eden Egemen Elektrikli Ev Aletleri Pazarlama sorumlusu Anıl Vatan; "ÖTV'nin sonlanacağını duyan herkes gelip eksiklerini tamamladı. Faydasını fazlaca gördük ama Temmuz ayına girmemiz ile birlikte bir duraksama yaşadık. Önümüzdeki günlerde Temmuz süreci nasıl geçecek bizde merakla bekliyoruz. Umudumuz yeniden ÖTV indiriminin olması yönünde. Hem alıcı hem satıcı tarafından çok daha iyi olacaktır." ifadelerini kullandı.

ÖTV zammı sonrası vatandaşın tepkili olduğunu ifade eden Vatan; "ÖTV fiyat farkını görenler biraz homurdanıyor tabii. Durumun bizim tarafımızdan değilde devlet tarafından olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz." şeklinde konuştu.

"ONLARDA HAKLI AMA İMALATÇIYI KURTARMIYOR"

Duran Ticaret Satış Sorumlusu Mustafa Erduran ise, yaşanan tenhalıktan şikayetçi olduğunu ifade ederek; "Tabi şimdi zaten piyasa biliyorsunuz kırık. Şu tenhalığı görüyorsunuz. Bu bir de büyük bir etken, devam etseydi daha güzel olurdu. Otomatik bütün ürünlere yüzde 10 yüzde 15 zamlarını yaptılar. Belki kurtarmıyor üreticiyi, yani onlarda haklı imalatçıyı kurtarmıyor. Bu durum bize de yansıyor tüketiciye de yansıyor. ÖTV kaldırılmadan önce, dolap almak isteyen, televizyon almak isteyen, çamaşır makinesi almak isteyen, küçük emtia almak isteyen geldi. Baya bir yoğunluk oldu yani, satış oldu yani. Benim temennim devam etmesiydi, uzatırlar diye düşündüm. Ancak çabucak bitirdiler ve geri çektiler. İnşallah durgunluğa etken olmaz. Alım gücü zaten zayıf. Eskiden böyle değildi. Müşterimiz içeriye girerdi kart bile uzatmazdı. Elini cebine atar parasını öderdi." dedi.

"GÜNÜ KURTARMAK İÇİN UĞRAŞIYORUZ"

Yeniden bir ÖTV indirimi olmasını beklediklerini ifade eden Erduran; "Olursa çok memnuniyetlik olur. Hem tüketici için hem bizim için. Burada iki parça mal satmak başka, beş altı parça mal satmak başka.Burada günü kurtarmak için uğraşıyoruz. Burada kepenk açtığınız zaman 250 lira 300 lira otomatik masrafın var. Elektrik, çayı kahvesi yemeği 250, 300 lira. Ve bunu çıkartmak baya güçleşti. Bir de internetten satışlar var. Ne yapıyorlar nasıl satıyorlar bilmiyoruz. Bizde ki aynı ürünü 100 liralık ürünü 90 liraya veriyor internetteki kardeşlerimiz. Biz bilmiyoruz. İnşallah uzatırlar diye düşünüyorum." şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2019, 18:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER