banner24

Otomotivde Irak ve Libya Sürprizi

TİM kayıtlarına göre otomotiv sektörü Irak'a ve Libya'ya ihracatını artırdı.

Otomotivde Irak ve Libya Sürprizi

İç pazarın yanı sıra AB ülkelerindeki daralmayı alternatif pazarlarla aşmaya çalışan otomotiv sektörü, kısa süre öncesine kadar sıcak çatışmaların yaşandığı, siyasi çalkantıların sürdüğü Irak'a ihracatını 2012'nin ilk 4 ayında yüzde 121, Libya'ya ise yüzde 173 oranında artırdı.
AA muhabirinin, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği'nin (OİB) kayıtlarından derlediği bilgilere göre sektör, ocak-nisan döneminde, Türkiye'nin en büyük ticari partnerleri konumundaki Fransa'da yüzde 11,77, İtalya'da yüzde 25,58, İngiltere'de yüzde 7,25, Rusya'da 3,49, İspanya'da yüzde 15,23, Belçika'da yüzde 12,69'luk kayıp yaşadı. 
AB'deki pazar daralmasına, iç pazardaki kayıpların da eklenmesiyle zorlu bir süreçten geçen otomotiv sektörü, bu süreç içinde alternatif pazarlara yöneldi. Bu stratejisinin meyvelerini alan sektör, AB ülkelerindeki kayıplarının oranı yüksek olmasına rağmen, yılın ilk 4 ayı itibarıyla ihracattaki düşüşü yüzde 1,25 ile sınırlı düzeyde tutarak, 6 milyar 777 milyon 724 bin dolar döviz girdisi elde etti.  
153 ülke ve özerk bölgenin yanı sıra 9 serbest bölgeye ihracat gerçekleştiren sektör, bu dönemde Togo, Dubai, Hollanda Antilleri, Tacikistan, Malavi, Trinidad ve Tobago, Ruanda, Jamaika, Namibya, Orta Afrika Cumhuriyeti, Nepal ve Komor Adaları'na ilk kez ihracat yaptı.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2012, 12:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER