banner51

Organik Tarım Güvenli Fakat Pahalı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Organik Tarım Kanunu'nun eski olduğunu, denetimlerin etkisiz kaldığını ve kayıt dışılığın yaygın olduğunu itiraf etti.

Organik Tarım Güvenli Fakat Pahalı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 2012-2016 dönemini kapsayan “Türkiye Organik Tarım Stratejik Planı” hazırladı. Planda, dünyada ve Türkiye'de organik tarımın gelişimi, verilen destekler ve öngörüler yer alıyor.

Bakanlığın internet sayfasında yayınlanan planda tüketici eğilimleri, organik tarımda Türkiye'nin güçlü ve zayıf yönleri, tehdit ve fırsatlara da yer verildi. Stratejik Plan kapsamında yapılan ankette, tüketiciler organik ürünleri güvenli ancak pahalı olduğu görüşünü dile getirdi. Anket, Samsun, Bursa, Ankara, Eskişehir, İzmir, İstanbul'da organik ürün pazarlarında tüketicilerin algı, ilgi ve taleplerini değerlendirmek amacıyla, her türlü eğitim düzeyine sahip tüketiciler ile orta ve yüksek yaş grubuna sahip tüketiciler arasında yapıldı. Tüketicilerin büyük bölümü organik ürün kavramından haberdar. Katılımcıların yüzde 80'inin organik üretimin kontrollü ve denetimli bir sistem olmasından dolayı güven duyduğu ve organik ürünleri daha sağlıklı bulduğu, organik yaş meyve sebze tüketiminin daha yaygın olduğu, yüzde 87'sinin organik ürün pazarlarından alışveriş yaptığı, yüzde 65'inin organik ürün fiyatlarını yüksek bulduğu ve yüzde 88'inin ise organik ürün tanıtımını yetersiz bulduklarını ifade ediyor.

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2012, 09:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER