banner51

Önce Yağmur Sonra Güneş

Büyümenin 4. çeyrekte hızlanacağını belirten Merkez Bankası Başkanı Başçı, ekonomiye hava durumlu tahmin yaparak, “Ekonomide önce yağmur ve fırtına, arkasından da güneşli bir hava bizi bekliyor” dedi

Önce Yağmur Sonra Güneş

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, büyümenin dördüncü çeyrekte hızlanacağını belirterek, “Ekim ayında sanayi üretim endeksi eksi büyüme gösterdi. Ekonomide önce yağmur ve fırtına, arkasından da güneşli bir hava bizi bekliyor” değerlendirmesinde bulundu.

Antalya’da ‘Para Politikaları’ konulu konferansta konuşan Başçı, Antalya’nın güneşli havası ile ekonomi arasında bir benzetme yaparak şunları söyledi:
 
“Antalya’da dün fırtınalı yağmurlu bir hava vardı. Bugün hava günlük güneşlik. Ekimde sanayi üretimi eksi büyüme gösterdi. Kasımda artı büyüme göstermesini bekliyoruz. Yılın üçüncü çeyreğinde ekonomik büyüme verileri oldukça yavaş geldi. Yılın dördüncü çeyreğinde oldukça hızlı gelmesini bekliyoruz. 2012’de ekonomik büyüme oldukça yavaş gerçekleşti. 2013’te büyümede bir hızlanma bekliyoruz. Dolayısıyla tıpkı Antalya’daki hava koşulları gibi ekonomide de önce yağmur ve fırtına arkasından da güneşli güzel bir hava bizi bekliyor.” Türkiye’nin bu yıl yüzde 3, gelecek yıl ise yüzde 4 büyümesini beklediklerini belirten Başçı, ancak burada kesin hassas, nokta tahmin yapmanın doğru olmadığını, gerçekleşmeleri görmek gerektiğini söyledi.
Enflasyonist herhangi bir eğilim görünmediğini bildiren Başçı, emtia fiyatlarının ise nispeten enerji kaynaklı olmak üzere daha yüksek seviyelerde seyretmeye devam ettiğini, ancak bir artış eğilimi görünmediğine işaret etti.
 
‘Faize ölçülü indirim yeterli’
Başçı, reel efektif kur endeksi açısından şu anda aşırı bir tedbir almaya gerek olmadığını ancak son PPK toplantısında da belirtildiği gibi TL’deki değer kazancını yumuşatmak açısından politika faizi ve gecelik borçlanma faizinde ölçülü bir indirimin şu aşamada yeterli olabileceğini söyledi. 
 
‘Kredi faizi düşecek’
Erdem Başçı, tüketici kredilerindeki faizlerin düşmeye devam edeceğini, ocak-mart döneminde tek haneli seviyelere kadar inebileceğini tahmin ettiklerini belirterek, “Pazarlıklarınızı yaparken iyi pazarlık edin. Bu tür bir imkandan yararlanmak gerekir” dedi.
 
10 aylık cari açık 41.1 milyar dolar
Ekonomideki yavaşlama ve altın ihracatının da desteğiyle dış ticaret dengesindeki dengelenme sürecine paralel gerilemeye devam eden cari işlemler açığı, ekimde yüzde 56.5 azalışla 1.96 milyar dolar gerçekleşti.
Ocak-ekimde ise cari açık geçen yılın aynı dönemine göre, 23.872 milyar dolar (yüzde 36.7) azalarak 41 milyar 95 milyon dolara geriledi.   
TCMB ilk 10 ayda yaşanan gerileme için, “Bu gelişmede dış ticaret açığının 20.734 milyar dolar azalarak 55.3 milyar dolara gerilemesi, hizmetler dengesinden kaynaklanan net gelirlerin 2.5 milyar dolar artarak 19.1 milyar dolara ulaşması ve gelir dengesinden kaynaklanan net giderlerin de 780 milyon dolar azalarak 5.895 milyar dolara gerilemesi etkili oldu” dedi.
 
Çağlayan: 20 ayın en düşüğü
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 10 ayda cari açığın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 37 azaldığını belirterek, yıllıklandırılmış cari açığın ise 53.1 milyar dolar ile son 20 ayın en düşük düzeyine indiğini vurguladı. Çağlayan, cari açığın OVP hedefinin altında kalacağını ifade etti.
Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2012, 10:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER