Olivtech'e 'Maraş' damgası

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, İZFAŞ tarafından düzenlenen Olivtech Zeytin, Zeytinyağı, Süt Ürünleri ve Teknolojileri fuarında, Akalp Doğal Süt Ürünleri standı, ziyaretçilerin yoğun ilgisi ile karşılaştı.

BEN TV - Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi beyaz peynir, Olivtech'te de yoğun ilgi gördü. Akalp Doğal Süt Ürünleri Müdürü İbrahim Aksüyek, "Özellikle günümüzde peynir önem taşımasına rağmen, doğalını ve kalitelisini bulmak zorlaşmakta. Biz Fuara, Kahramanmaraş'tan geliyoruz. İzmir'e Maraş peyniri getirdik. Kendi çiftliğimizin doğal ürünlerini sunuyoruz. En doğal şekli ile üretiyoruz. İnek ve keçi çeşitlerimiz mevcut." dedi.

Ürünlerin hepsinin şirden mayalı olduğunu vurgulayan Aksüyek; "Yani, kimyasal hiçbir koruyucu yok. En doğal hali ile üretiyoruz" şeklinde konuştu.

Peynir o kadar geniş bir konu ki, farklı yörelere göre değişen peynirler mevcut. Her peynirin kendi kültürüne ait tadı var. Ama ne yazık ki artık gittikçe, merdiven altı üretimler görmekteyiz. Özellikle kaşa, en hile götüren peynir. Biz kaşarlarımızı sadece sütten yapıyoruz ve gıda boyası kullanmıyoruz." dedi.

"KIBRIS'IN HELLİMİ VARSA, BİZİM DE MARAŞ PEYNİRİMİZ VAR"

En özel peynirlerinin Türkiye birincilik ödülü bulunan Maraş Sıkma Peyniri olduğunu ifade eden Aksüyek; "Bu peynir yaklaşık 13 kilogram inek sütünden elde ediliyor. Süt yağ oranı da 4.30 civarında. Yani tam yağlının çok üzerinde bir peynir. Bu peynir, kendi yağında kızarabiliyor. Burada Kıbrıs'ın hellim peynirini çok fazla bilen ve tüketen müşterimiz var. Artık biz diyoruz ki, Kıbrıs'ın hellimi varsa, bizim Maraş peynirimiz var. Kültürümüzden gelen geleneksel bir peynir metodumuz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2019, 15:07
YORUM EKLE

banner47