Myanmar Heyeti Şanlıurfa'da

Myanmar İçişleri Bakan Yardımcısı Brigadier General Kyaw Zan Myint ile 19 kişiden oluşan heyet, GAP bölgesinde yenilenebilir enerji ve kalkınma konularında görüşmelerde bulunmak üzere Şanlıurfa’ya geldi.

Myanmar Heyeti Şanlıurfa'da
GAP projesi, yenilenebilir enerji ve kalkınma konularında fikir alışverişinde bulunmak üzere Myanmar İçişleri Bakan Yardımcısı Brigadier General Kyaw Zan Myint, Ulusal Planlama ve Ekonomik Kalkınma Bakanı Dr. Min Nwe Soe ile Güvenlik ve Sınır İşleri Bakanı Colonel Maung Maung Win’in yer aldığı 19 kişilik heyet GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil’i ziyaret etti. GAP Bölge Kalkınma İdaresi’nde gerçekleşen toplantıda heyet kalkınma konularında Türk yetkililerden bilgi aldı.
 
Myanmar’da 2011 yılında kurulan hükümetlerinin 4 ana başlık altında yeni reform hazırlığında bulunduklarını belirten İçişleri Bakan Yardımcısı Brigadier General Kyaw Zan Myint, "İktidara geldikten sonra demokratik reform süreci başlattık. Hükümetimizin reform adımlarından ilki askeri hükümetten demokratik şekilde seçilmiş demokratik hükümete geçiş oldu barışçıl bir şekilde ve bütün dünya tarafından kabul gören bir karar oldu. Siyasi reform, ekonomik reform ve ikinci aşamada ise idari reformlar ile özel sektörde reformlar gerçekleştireceğiz. Bizim bakanlığımızın ana hedefi ülke çapında güvenliği ve barışı tesis etmek, hukuki üstünlüğünü öne çıkarmak ve bütün ülkeye barış ve istikrarı sağlamaktır. Sizin yardımlarınızla ülkemizdeki kalkınma programını geliştirmeyi planlıyoruz. Bu nedenle bu gün bu ziyareti gerçekleştirdik" dedi.
 
GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil ise edindikleri tecrübeleri paylaştıklarını ifade ederek şunları söyledi:
 
"Myanmar gelişmekte olan bir ülke, GAP projesi büyük ve kalkınma projesidir. Burada edindiğimiz tecrübeyi diğer ülkelerle paylaşmak için bunu bir fırsat olarak görüyoruz ve burada yapılan kalkınma projeleri hakkında heyetle görüşmeler yapıyoruz."
 
Yapılan toplantının ardından Myanmar heyeti ile GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil karşılıklı olarak birbirlerine hediyeler verdi.
 
FOTOĞRAFLI
Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2014, 13:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER