Mücevher İhracatı Yüzde 1500 Arttı

Türkiye’nin külçe altın dışındaki mücevher ihracatı, yılın ilk çeyreğinde yüzde 9.62 yükseldi. Bu dönemde, dünyanın önde gelen mücevher borsalarından Belçika’ya yönelik ihracattaki yüzde bin 593’lük artış dikkat çekti.

Mücevher İhracatı Yüzde 1500 Arttı
 
Mücevher İhracatçıları Birliği verilerine göre, sektörün ihracatı yılın ilk çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9.62 artarak 589 milyon dolara, miktar bazında da yüzde 71.28 artışla 747 tona ulaştı.
 
Bu dönemde, en yüksek artış Belçika’ya yapılan mücevher ihracatında yaşandı. Belçika’ya mücevher ihracatı, yılık ilk çeyreğinde yüzde bin 593 artışla 1.2 milyon dolardan, 20.7 milyon dolara çıktı. Aynı dönemde Kırgızistan’a mücevher ihracatı yüzde 326 ve Libya’ya mücevher ihracatı da yüzde 185 artış gösterdi.
 
Mücevher ihracatının çok büyük bölümünü altından üretilen ürünler oluşturdu. Altın bazlı müceherlerin toplam mücevher ihracatı içindeki payı yüzde 89 ile 526 milyon lirayı buldu. Altını 27.2 milyon dolar ile gümüş ürünler, 18.5 milyon dolar ile "pırlantalı altın ve gümüşten mücevherci eşyası ve aksamı" izledi.
 
 
 
Mücevher İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Güner, "Artışla başladığımız 2014 yılına artışla devam ediyoruz. Türk mücevherleri tüm dünya ülkeleri açısından dikkat çekiyor" dedi ve ekledi:
 
"Özellikle altın takıda Ortadoğu ve Avrupa’nın en büyük üretim merkeziyiz. Ancak pırlantalı takıda dünya ile rekabet edebilmemizin önündeki ÖTV engeli maalesef devam ediyor. Yurtdışından hammadde olarak aldığımız pırlantaya yüzde 20 oranında ÖTV ödüyoruz. ÖTV’li aldığımız pırlantayı ülkemizde işleyerek ihracat ettiğimiz de söz konusu vergiyi üretim maliyeti olarak fiyatlarımıza eklemek zorundayız ve bu da uluslararası rekabet gücümüzü düşürüyor. Biz Belçika ve İsrail Borsası gibi büyüyebiliriz. Sektör olarak hiçbir ülkede olmayan bir alt yapıya sahibiz, çok deneyimli ustalarımız var."
 
(OSS)
Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2014, 13:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER