banner9

Moody's Kararına Tepki Gecikmedi

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Moody's'in Türkiye'nin kredi notunu düşürmesini ülke ekonomisinin temel makro dinamikleri ile hiçbir şekilde örtüşmediğini ifade etti.

Moody's Kararına Tepki Gecikmedi
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan yaptığı açıklamada, Moody's'in, Türkiye'nin kredi notunu "Baa3"ten "Ba1"e çekmesi ve not görünümünü "durağan" olarak belirlemesini değerlendirdi.
 
"Moodys’in almış olduğu not indirme kararı Türkiye ekonomisinin temel makro dinamikleri ile hiçbir şekilde örtüşmemektedir" ifadelerini kullanan Zeybekci, şunları kaydetti:
 
"Dünya ekonomisinin yavaşladığı bir ortamda, yılın ilk yarısında Türk ekonomisi yüzde 3,9 büyümüştür. Aynı dönemde Türk ekonomisi hem cari açığını düşürmüş hem de birçok dünya ekonomisi bütçe açığı verirken bütçe fazlası vermiştir.
 
Moody's’in iddiasının aksine özel sektörümüz ve kamu kesiminin dış finansman koşullarında herhangi bozulma yaşanmamaktadır. 
 
Siyasi istikrarı koruyacak ve piyasa dostu uygulamalarımızdan taviz vermeden iş yapma ortamını iyileştirecek reformlarımıza devam edeceğiz."
Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2016, 13:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER