Moody's'ten İzmir’e kötü haber!

Dünyanın önde gelen kredi derecelendirme kuruluşlarından Moddy’s, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni notunda olası indirim için izlemeye aldı. Listede TOKİ ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi de yer aldı

Moody's'ten İzmir’e kötü haber!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, İstanbul ve İzmir büyükşehir belediyeleri ile TOKİ'nin kredi notlarını olası indirim için izlemeye aldı.

Dünya gazetesinin aktardığına göre, uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moodys's, Türkiye'nin ardından İzmir ve İstanbul Büyükşehir Belediyeleri ile TOKİ'yi izlemeye aldı. Moody's İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ulusal düzeyde alınabilecek en yüksek not olan 'AAA' kredi notunu olası indirim için izlemeye aldı.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye'nin "Ba2" seviyesindeki kredi notunun, gelecek dönemdeki makroekonomik politikalara yönelik belirsizlik gerekçesiyle izlemeye alındığı bildirilmişti. 

MART AYINDA NOTUNU KORUMUŞTU

Moody's, Mart 2018 Kredi Görüş Raporu'nda, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ulusal düzeyde alınabilecek en yüksek not olan 'AAA' notuna dair bir not düşürme eylemi olmayacağı bilgisine ek olarak, kredi notunun negatif olan görünümünü durağan olarak değiştiği bilgisine de yer verdi. 

Derecelendirme kuruluşlarının kriterleri doğrultusunda, kurumlara mali durumları çok iyi olsa bile ülke notunun üzerinde not verilmiyor.

Kredi derecelendirme notları değerlendirmesine göre İzmir'in ulusal kredi notunun yer aldığı 'AAA' kategorisi, temerrüt riskinin en düşük olduğu ve finansal yükümlülüklerini yerine getirmek için en yüksek kapasiteyi temsil ediyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2018, 17:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER