Mobilya Organize Sanayi Bölgesi geliyor!

Ege Mobilya Sanayici ve İş Adamları Derneği (EMODER) İktidar ve Ana Muhalefet partilerinden Mobilya Organize Sanayi Bölgesi sözü aldı. EMODER Başkanı Murat Sazboğazoğlu, cari açık vermeyen mobilya sektörüne yapılacak desteğin aslında ülke ekonomisine katkı sağlayacağını söyledi

Mobilya Organize Sanayi Bölgesi geliyor!

Ege Mobilya Sanayici ve İş Adamları Derneği'nin (EMODER) her yıl geleneksel olarak düzenlen "İftar Yemeği" bu sene Swissotel Büyük Efes'de gerçekleşti. Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı İzmir Milletvekili Hamza Dağ, Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Özcan Purçu, Chp İzmir İl Başkanı Deniz Yüce, Chp İzmir Milletvekili Adayları Nilay Kökkılınç, Ezgi Deniz Urunga, Devrim Barış Çelik, Bedri Serter, İzmir Mobilyacılar Odası Başkanı Hasan Özkoparan, Manisa Marangozlar Odası Başkanı Zeki Apak, Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Cahit Doğan Yağcı, Kızılay Ege Bölge Müdürü Gökay Gök, İzmir Ticaret Odası ve Ege Bölgesi Sanayi Odası Mobilya Meslek Komite üyeleri, siyasi partilerin temsilcileri, oda, dernek ve vakıfların başkanları, çok sayıda il ve ilçe müdürü, bürokrat ve sanayi sitelerinin yöneticileri, EMODER Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri, iş dünyasının önde gelen isimleri ve EMODER üyeleri katıldı. Yaklaşık 600 kişinin iştirak ettiği program Hafız Zafer Erenci'nin Kur'an'ı Kerim ve yemek duası okuması ile başladı.

"MOBİLYACIYA DESTEK, EKONOMİYE DESTEKTİR"

Cari açık vermeyen Mobilya sektörüne yapılacak katkının ülke ekonomisine olacağını vurgulayan Ege Mobilya Sanayici ve İş Adamları Derneği (EMODER) Murat Sazboğazoğlu, İzmir Mobilya Sektörünün önünün açılmasını istedi.

Başkan Sazboğazoğlu, "Dünyanın en zor işlerinden biri olan mobilyacılığı büyük özverilerle yapıyoruz. Kendi alanımızda ülkemize cari açık değil dış ticaret fazlası verdiriyoruz. Her geçen gün artan sorunlarla boğuşan mobilyacılarımızın daha fazla örselenmesini istemiyoruz. Sorunlarımızın acilen çözülmesini istiyoruz. İki yıl önce sektörümüzün sahip olduğu potansiyeli daha ileri taşımak için arkadaşlarımızla biraraya geldik EMODER'i kurduk. Her ay artan üye firmalarımız ve yanlarında çalışan yüzlerce mobilyacının güçlü sesi olduk. Sektörümüzle yetkililer arasında köprü olduk. Karabağlar Mobilyacılar Sitemizin alt yapı sorunlarının giderilmesi ve kentsel dönüşüm kapsamında sektöre yeniden kazandırılmasını istiyoruz. Küçük atölyelerinde büyük işler başarmaya çalışan mobilyacılarımız için yeni Sanayi Siteleri kurulmasını talep ediyoruz. Biz dernek olarak girdi maliyetlerinin düşürülmesi, katma değer yaratılması, tasarım, tanıtım, kurumsallaşma, lojistik, nitelikli eleman yetiştirilmesi, ulusal ve uluslararası fuarlara katılım ve ziyaret programları başta olmak üzere birçok konuda iş ve güç birliği yapıyoruz. Yunus Emre'nin 'Bölünürsek yok oluruz, bölüşürsek tok oluruz' sözü ile hareket ediyoruz. Daha güçlü mobilyacı, daha güçlü bir mobilya sektörü olma yolunda verdiğimiz mücadeleye desteğiniz için her birinize ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum"dedi.

"MOBİLYA OSB'NİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIM"

Eski İl Başkanı ve İzmir Milletvekili Adayı mobilyacı Bedri Serter, Mecliste ve hükümet çalışmalarında İzmir'e Mobilya Organize Sanayi Bölgesi kurulmasının takipçisi olacağını söyledi.

Serter, "Üç kuşaktır bu mesleği yapıyoruz. Sizlerin sorunlarını en ince ayrıntısına kadar yaşayan bir arkadaşınızım. EMODER Başkanı çok güzel ifade etti. İzmir'de Mobilya organize sanayi bölgemiz kurulmadı. Çok mücadele ettik. Hiçbir yerden bir yer bulamadık. Mobilyacılar Odası ve Ticaret Odamızla çok ciddi çalışmalar yapıldı fakat İzmir ve Ege Bölgesinde çok fazla bir yol kat edemedik. Bu bölgeyi bir numara yapacak hem nüfusa hem güce sahibiz. Organize Sanayi Bölgesinin nerede nasıl olacağını hem mecliste hem hükümette takipçisi olacağım. Böyle bir derneği kurduğunuz için iki yılda bu hale getirdiğiniz için dernek Başkanı ve yönetim kurulu üyelerine çok teşekkür ederim. İzmir'in böyle bir güce her zaman ihtiyacı var"şeklinde konuştu.

"İZMİR'İN SIRASINI VE İHRACAT RAKAMLARINI YÜKSELTECEĞİZ"

Türkiye'nin cari açık sıkıntısına karşın mobilya sektörünün dış ticaret fazlası verdiğine dikkat çeken Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı İzmir Milletvekili Hamza Dağ, 300 binin üzerindeki istihdamı yüklenen sektörü için daha iyi şeyler yapmanın öncelikli görevi olduğunu vurguladı. Milletvekili Dağ, "Türkiye mobilyacılık sektöründe ciddi bir ivme ciddi bir ilerleme olduğunu görüyoruz. 2001'de 162 milyon dolar ihracat var iken 2017'de bu ihracat 2 milyar doların üzerine geçti. 15-16 yılda yaptığımız çok şey var ama cari açık sıkıntımız var. Mobilya dış ticaret fazlası veren bir sektörümüz. Onun içinde mobilya sektörüne bundan sonra da daha fazlasını yapmak daha iyisini yapmak bizim için en önemli görevlerin başında geliyor. Türkiye mobilya sektöründe 5. Sıranın İzmir'e yakıştığı kanaatinde değilim. Küçük mekânları daha büyük yerlere taşıma noktasında bizim de sizlerin önünü açarak ama sizinde işinizi takip ederek netice almamız lazım. Bu konuda Büyükşehir belediyemiz ile birlikte çalışıp bir neticeyi hep birlikte inşallah önümüzdeki süreçte bu yeni dönemde hep beraber bu konuda da bir çözüm üretmek çok zor olmayacaktır. Bunu başardığımızda İzmir'in sırasını ve ihracat rakamlarını üst seviyelere taşırız. Ben sizleri özverili çalışmalarınızdan dolayı tebrik ediyorum. Toplumların istek ve dileklerinin bir STK tarafından dile getirilmesinin faydalı olduğunu biliyorum. EMODER'in talepleri konusunda çalışmamız olmuştur ve devam edecektir"dedi.

Gecenin düzenlenmesine destek verenlere teşekkür plaketleri verildi. Ege Mobilya Sanayici ve İş Adamları Derneği'ne (EMODER) yeni katılanlara rozetleri takıldı. Yeni üyelerle aile fotoğrafı çektirildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER