Milyonlaca çalışan bunu bekliyor: Asgari ücret zammında ikinci toplantı

Asgari ücret için ikinci toplantı bugün TÜRK-İŞ'in ev sahipliğinde gerçekleşecek.

Milyonlaca çalışan bunu bekliyor: Asgari ücret zammında ikinci toplantı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndaki birinci toplantı sonrasında Bakan Zehra Zümrüt Selçuk tüm tarafların uzlaşısı sonucunda miktarın tespit edilmesini temenni ettiğini dile getirmişti.

Önümüzdeki hafta salı günü Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nda yapılacak 3. toplantı sonucunda Aralık ayının son haftasında yeni asgari ücret belirlenecek.

2020 ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti, yasa gereği 5'er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bu komisyonda, işveren tarafını TİSK, işçi tarafını ise en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için Türk-İş temsil ediyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

MEVCUT ASGARİ ÜCRET NET 2020 TL

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için aylık brüt 2 bin 558 lira 40 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2 bin 20 lira 90 kuruş olarak uygulanıyor

Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediğinden net 2 bin 174 lira 64 kuruş olarak hesaplanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 3 bin 6 lira 12 kuruş. Bunun 2 bin 558 lira 40 kuruşunu brüt asgari ücret, 396 lira 55 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 51 lira 17 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2019, 12:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER