banner51

Migros'ta Hedef Büyük

Migros Genel Müdürü Özgür Tort Türkiye'de yılda 150 mağaza açacaklarını söyledi.

Migros'ta Hedef Büyük

Migros Genel Müdürü Özgür Tort, Migros Grubu olarak orta ve büyük süpermarketler ile hipermarketlere yatırım yaparken, penetrasyonu yeni süpermarket odağıyla artırdıklarını, bu büyüme stratejisi ile sadece Türkiye'de yılda 150 mağaza açacaklarını bildirdi.

Tort, Tüketici Ürünleri Forumu Küresel Zirvesi'nin ikinci gününde yaptığı konuşmada, mağaza formatlarının geleceği ve Grubun müşteriler açısından farklılaşan yaklaşımına değinerek, mağaza formatlarının perakendeciler için standartlar açısından bir araç olduğunu, ancak müşterilerin formatla ilgilenmediğini söyledi. Müşterilerin güven duydukları, memnun oldukları ve ulaşabildikleri markayı takip ettiklerini vurgulayan Tort, Türkiye'nin 155 milyar dolarlık gıda perakende pazarı ile İtalya'dan sonra Avrupa'daki 5. büyük pazar ve 75 milyon nüfusu ile Almanya'dan sonra ikinci büyük ülke olduğunu ifade etti.

Sadece bu iki veri ile GSMH büyümesi de dikkate alındığında, yakın gelecekte pazar hacminin mevcudu ikiye katlayacağının öngörülebileceğini belirten Tort, diğer ülkelerle kıyaslandığında, Türkiye'deki organize pazarın hala yüzde 45 düzeyinde olduğunu, dolayısıyla katlanma potansiyelinin rahatlıkla gözüktüğünü söyledi.

Son 5 yılda organize gıda perakende pazar payının yüzde 28'den 45 civarına çıktığına dikkati çeken Tort, şöyle devam etti: "Bugün Türk gıda perakende pazarında hala yüzde 55 oranı ile geleneksel pazar hakimiyeti söz konusudur. Organize pazarda en büyük pay yüzde 29 ile süpermarket formatındadır. Önümüzdeki 5 yılda organizenin payının yüzde 60'a, süpermarket payının da yüzde 37 civarına ulaşması öngörülmektedir. İndirim marketleri de gelişmektedir. Bunların payının da yüzde 20'lere ulaşması beklenmektedir." Türkiye'de alışveriş merkezleri (AVM) yatırımlarının da hızla geliştiğini vurgulayan Tort, 2013 yılında buradaki sayının 367'ye ulaşmasının beklendiğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2012, 09:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER