Meyve ve Sebze Fiyatlarında Artış Sürüyor

Merkez Bankası’nın yüksek enflasyonda iyileşmenin engeli olarak gösteridiği gıdada kışlık ürünlerin fiyatlarında da önemli geri çekilme görülmüyor.

Meyve ve Sebze Fiyatlarında Artış Sürüyor
Pazar ve manav tezgahlarında yerini alan kışlık sebze ve meyvelerin fiyatları yükseliş eğilimini korurken, bazı sera ürünlerinde ise fiyatların düştüğü görülüyor.
 
İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) Ücretliler Geçinme İndeksi verilerine göre İstanbul’da Kasım ayında perakende fiyatlar yüzde 1.02 artarken, gıda harcamalarındaki artış yüzde 1.28’i buldu.
 
DHA’nın çarşı-pazar tezgahlarında yaptığı araştırmalara göre, geçen ay kilosu 1.5-3 lira olan soğanın fiyatı bu ay 2-4 lira arasında değişirken, patateste geçen ayki fiyatlar korunuyor.
 
Limonun fiyatı ise yükseliş eğilimini sürdürüyor. Kasım ayında 3 lira olan limonun kilo fiyatı, hasat zamanı olmasına karşın bu ay 3 liradan başlayarak 8 liraya kadar yükseliyor.
 
Buna karşılık, sera üretimi olan domatesin fiyatında artış devam ediyor. Kasım ayında 5 lira olan salkım domatesin fiyatı Aralık başında 4 liraya geriledi.
 
Yine sera ürünü olan sakız kabağın kilosu 3 liradan 3.5 liraya yükseldi. Hıyarın fiyatında ise düşüş görüldü. Geçen ay 3.25 olan hıyarın fiyatı Aralık ayında 2 liraya geriledi.
 
KIŞ SEBZELERİNİN FİYATLARI ARTIYOR
 
Kış sebzelerinin vazgeçilmezlerinde olan havucun fiyatı bir önceki aya göre yüzde 25 artışla 2.5 liraya çıktı.
 
Karnabaharda fiyatı yükselen kış sebzeleri arasında yer alıyor. Geçen ay 3.5 lira olan karnabaharın fiyatı, Aralık ayında 4.5 liraya yükseldi.
 
Yine kış sebzelerinden ıspanağın fiyatı da bir önceki aya göre 50 kuruş artış göstererek 4 liraya tekrar Ekim ayında ki fiyatına yükseldi.
 
Ekim ayının zam şampiyonu taze soğanın fiyatı da yüzde 25 artışla 2 liraya yükseldi. Kasım ayında 2.5 lira olan pırasanın fiyatı da yüzde 12.5 artışla 3 liraya çıktı.
 
Kış aylarında soğuk algınlığı ve gripten korunma için giderek daha fazla tüketilen taze zencefilin fiyatı ise 50 artışla 30 liraya yükseldi.
 
MEYVE FİYATLARI
 
Mandalinanın fiyatı bir önceki aya oranla düşüş eğilimini sürdürüyor. Geçen ay 2.5-3 lira aralığında olan mandalinanın kilo fiyatı da 4 liraya kadar yükseldi.
 
Kış aylarının vaz geçilmez meyvesi olan elmanın geçen ay 3 - 5 lira arasındaki fiyatı ise küçük bir artışla 3-6 lira aralığına yükseldi.
 
Nar fiyatı ise geçen ay 3.5 olan narın fiyatı ise yüzde 12.5 artışla 4 liraya çıktı. Kasım ayında 6.5 lira olan muzun kilo fiyatı ise yüzde 23 düşüşle 5 liraya geriledi.
Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2014, 12:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER