'Merkel, Avrupa'yı Yanlış Tarafa Yönlendiriyor'

Ünlü yatırımcı Soros, Almanya Başbakanı Merkel'in yapılan tüm önerileri geri çevirmesinin, AB zirvesinin bir fiyaskoya dönüşmesine yol açabileceğini söyledi.

Ünlü yatırımcı George Soros, AB liderler zirvesi öncesi önemli uyarılarda bulundu.

Soros, Financial Times'a yazdığı makalede, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in kriz konusundaki tutumunu eleştirdi. Soros, Merkel'in, İspanya ve İtalya üzerindeki piyasa baskısını azaltacak tüm önerileri geri çevirdiğini, bu yüzden AB liderler zirvesinin bir fiyaskoyla sonuçlanabileceğini kaydetti.

Zirvenin ölümcül sonuçlar doğurabileceğini belirten Soros, Almanya'nın muhalefetini sürdürmesinin Euro Bölgesi'ni savunmasız bırakacağını öne sürdü. Soros, Merkel'in güçlü bir lider olduğunu ancak Avrupa'yı yanlış tarafa yönlendirdiğini ifade etti.

Angela Merkel'in mali birlik olmadan Euro tahvil ihracına karşı olmasını da eleştiren Soros, mali birlik ve banka birliğinin birlikte, adım adım oluşturulması gerektiğine dikkat çekti.

Soros ayrıca çekirdek Avrupa ile sorunlu Avrupa ülkelerinin arasındaki ayrışmanın artabileceğini, bunun sonucunda sorunlu ülkelerin eski rekabet güçlerine erişemeyebileceğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2012, 11:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER