Mayıs Ayı İhracatında Gerileme

Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu, Gaziantep’ten mayıs ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,9 düşüşle 522 milyon 920 bin dolarlık ihracat yapıldığını söyledi. Aylık ihracata göre Gaziantep’in, en fazla ihracat yapan iller arasında altıncı sıradaki yerini koruduğunu belirten Konukoğlu, "Ocak-Mayıs dönemi dikkate alındığında ise Gaziantep ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7,7 oranında azalarak 2 milyar 560 milyon 699 bin dolar oldu" dedi.

Mayıs Ayı İhracatında Gerileme
 
İlk beş ayda ihracatta yaşanan düşüşte parite etkisi ile birlikte tüm dünya ticaretinde dolar bazında yaşanan daralmanın da etkili olduğunu kaydeden Konukoğlu, Gaziantep’in ihracatındaki gerilemenin ise Türkiye ortalamasının çok altında kaldığına dikkat çekti. Türkiye’nin mayıs ayı ihracatının yüzde 19 azaldığını belirten Konukoğlu, "En fazla ihracat yapan ilk 10 şehir arasında en iyi konumda bulunuyoruz. Mayıs ayında ihracatı tek haneli azalan tek il Gaziantep oldu. Diğerlerindeki düşüşler büyük, bizim yedi katımıza kadar varıyor. Ayrıca, Gaziantep’in ihracatında bir önceki aya göre düşüş hızı yavaşladı. Küçük de olsa bir toparlanma yaşanması olumlu bir durumdur. Temennimiz bu sürecin kesintiye uğramadan devam etmesidir" dedi.
 
Dünya genelinde tablonun düzelmesi ve Avrupa genelinde ekonomik büyümenin hızlanmaya devam etmesiyle birlikte özellikle üçüncü çeyrekten itibaren ihracata yeniden artış dönemine girilmesini beklediklerini anlatan Konukoğlu, Türkiye’de üretimi ve ihracatı teşvik eden politikaların güçlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Yeni kurulacak hükümetten önceliği ekonomiye vermesini isteyen Konukoğlu, "Üretim ve ihracat, Türkiye ekonomisinin itici gücüdür. Hedeflerimize ulaşma yolunda biz ihracatçılarımıza güveniyoruz. Geçtiğimiz yıllarda ihracatta yakaladığımız başarı çıtasını yeni bir dönüşümle çok daha yükseğe çıkaracağımıza inanıyoruz. İşadamlarımız bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da memleket sevdasıyla üretmeye, ihracat yapmaya devam edecektir. Şu anda herkes genel seçime kilitlenmiş durumda, ancak seçimden sonra ilk etapta ekonomide yapısal reformlara devam edilmelidir" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2015, 14:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER