banner51

Mavi Kuş Rekor Kırdı

Halka arz edilen sosyal paylaşım sitesi Twitter, borsada rekor kırdı.

Mavi Kuş Rekor Kırdı
Ünlü sosyal paylaşım sitesi Twitter halka arz edildi. New York borsasında yüzde 13'ü halka açılan Twitter, borsada rekor kırdı.
 
Twitter, Facebook'un 18 ay önce halka arzından sonra yaşadığı değer kaybından kaçınmak istiyor.Şirket, bunu için halka arza titizlikle hazırlandı.
 
Borsada işleme sunulan 70 milyon lot için, lot başına, tahminlerin üzerinde 26 dolar değer biçildi.Ancak yoğun talep, fiyatları bir anda yukarı sıçrattı.
 
2 milyar 100 milyon dolar gelir elde etmeyi bekleyen Twitter'ın tahmininin kat kat üzerinde kazanç sağlaması bekleniyor. Bu da 7 yıldır kar amacı gütmeyen bir şirket için büyük başarı sayılıyor.
 
Twitter geçen yıl Facebook'un 16 milyar dolarlık satışından sonra, halka arzı gerçekleştiren en büyük ikinci internet şirketi oldu.Google da 2004 yılında halka açılmış, 1 milyar 920 milyon dolar gelir elde etmişti.
 
Uzmanlar, Twitter'ın toplam değerini 14 milyar 400 milyon dolar olarak hesaplıyor.Uzmanlara göre şirket bu yıl 500 milyon dolar, gelecek yıl da 1 milyar doların üzerinde reklam geliri elde edecek.
 
Twitter'ın 232 milyona ulaşan kullanıcılarının dörtte üçü Amerika Birleşik Devletleri dışında yaşıyor. Şirketin gelirinin yüzde 26'sı ise yabancı kaynaklı.
Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2013, 09:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER