Mark Lewis: Türkiye'nin Orta Vadeli Görünümü Son Derece İyi

Gediz Üniversitesi tarafından düzenlenen Uluslararası Ekonomik Politik Sempozyumu'nun gala yemeğine IMF Türkiye Daimi Temsilcisi Mark Lewis konuşmacı olarak katıldı. IMF Türkiye Daimi Temsilcisi Mark Lewis, Türkiye'nin orta vadeli görünümü son derece iyi olduğunu söyledi.

Bu yıl yüksek gelirli ülkeler için daha az bir büyüme beklendiğini, Türkiye'nin ise 2012 için reel GSMH büyümesinin yüzde 2,3 olacağını tahmin ettiklerini belirten Lewis, enflasyonun yavaşça düşeceğini ve cari açıkta da az bir iyileşmenin olacağını öngördüklerini ifade etti.
Gelişmekte olan ülkelere bakıldığında dış borç ve kamu borcunun GSMH içindeki payına göre Türkiye'nin durumunun daha makul olduğunu aktaran Lewis, ''Türk bankacılık sistemi de son derece güçlü durumda. Diğer ülkelerle kıyaslandığında durumunun daha iyi olduğunu görüyoruz. Türkiye'deki kredi büyümesi de son yıllarda çok hızlı olmuş, hatta bazen bize göre çok fazla hızlı olmuş. Ama kredinin toplam miktarının GSMH içindeki payı uluslararası standartlara göre o kadar da yüksek değil'' diye konuştu.
Lewis, ''Türkiye'yle ilgili yaptığımız projeksiyon yumuşak bir düşüş gibi görülmelidir. Böyle yumuşak bir şekilde yerini bulmak bizce iyi. Büyüme oranları 2010'da çok iyiydi. Bu yıl bu büyüme oranında biraz yavaşlama beklenebilir. Böylece cari açıkta da biraz iyileşme sağlanabilir.'' dedi. Dünyada iş gücüne kadınların katılımı oranı artarken Türkiye'de böyle bir şeyin olmadığına değinen Lewis, ''Bu, Türkiye'nin büyümesi için önemli olan bir konudur. İyi bir büyümenin sağlanabilmesi için Türkiye'de kadınların iş gücüne katılmasının teşvik edilmesi gerekiyor.'' ifadesini kullandı.
Lewis, derecelendirme kuruluşunun verdiği notların Türkiye'de hoş karşılanmamasıyla ilgili soru üzerine, kredi derecelendirme kuruluşlarının kendilerine özgü yöntemlerinin bulunduğunu, IMF olarak bu konuda yorum yapmadıklarını söyledi. IMF'in kredi derecelendirmesi yapmadığını dile getiren Lewis, ''Türkiye ile ilgili görüşümüzü biliyorsunuz. Türkiye'deki ekonominin temeli oldukça güçlü. Cari açıkla ve enflasyonla ilgili zorluklar var. Fakat Türkiye'nin orta vadeli görünümü son derece iyi'' diye konuştu. Gediz Üniversitesi Rektörü Seyfullah Çevik ve Mütevelli Heyet Başkanı Abdullah Kavuk katılımcılara plaket verdi.
EGİAD’ın Konuğu IMF Türkiye Temsilcisi Lewis
Ege Genç İşadamları Derneği'nin (EGİAD) 65'inci Ege Toplantısı SwissOtel Grand Efes'te gerçekleştirildi. Toplantıya konuk konuşmacı olarak katılan IMF Türkiye Temsilcisi Mark Lewis, genel ekonomik göstergeler ve bölgesel ticaret ile ilgili konulara değindi.
EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Temel Aycan Şen, toplantının açılış konuşmasında; Dünyanın küresel boyutta krizleri ardı ardına yaşadığı son yirmi yıllık dönemde IMF’nin oynadığı aktif rolün altını çizdi. Özellikle Mortgage krizi ve sonrasında Türkiye’nin, daha önceki IMF politikalarından aldığı ekonomik dersleri özümseyerek krize karşı tek başına verdiği mücadelenin büyük ölçüde başarılı olduğunu belirten EGİAD Başkanı Şen, Türkiye’nin geçmişte bağımlı olduğu IMF politikalarını bu kez kendi iradesi ve kontrolü ile uygulayarak başka ülkelere örnek olacak bir mali disiplin ile hareket ettiğini ifade etti. Temel Aycan Şen, “Döviz kurlarındaki dalgalanma ve kurlardaki artış trendi cari açık üzerinde olumlu etkiler yaratabilecektir ancak ithalat talebinin devam etmesi durumunda dış ticaret açığının daha da artması söz konusudur. Türkiye’nin büyüme performansı göz kamaştırıcı olsa da bu büyümenin ekonomi tarafından hazmedilmesi için daha temkinli davranmak gerekmektedir.” diye konuştu.
65.Ege Toplantısının konuğu IMF Türkiye Temsilcisi Mark Lewis,Türkiye ve dünya ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, Dünyadaki krize Türkiye'nin direnç gösterdiğini söyledi. Türkiye'nin 2010'da büyük bir ilerleme gösterdiğini ve bütçe açığını da azalttığını belirten Lewis, “Türkiye 2010 yılında yüzde 8,5 gibi büyük bir ilerleme kaydetti. Ama daha yavaş bir büyüme bekleniyordu. Yavaş bir büyüme olursa bu sefer de daha az bir bütçe açığı olur diye bakılmalı. Öngörülen veriler şu zamana kadarki rakamlarla gayet istikrarlı gidiyor. Yumuşak inişle büyümede belki azalma olacak ama mali açıkta, bütçe açığında da bir yavaşlama olacağını düşünüyoruz” diye konuştu. “GSMH'de yüzde 2,3 büyüme olacak. Gelecek yıl büyüme 3,2 olacak. Bu iyi, yumuşak bir iniş demektir” dedi. Bütçe açığında da yavaşlama görüleceğini aktaran Lewis, enflasyonunu beklenenden yüksek olduğunu, bunun da yiyecek ve enerji fiyatlarına bağlı olduğunu söyledi. Lewis, herşeye rağmen Türkiye'nin durumunu iyi olarak yorumladı. Türkiye'nin başarılı, çeşitlendirilmiş bir ticaretinin bulunduğunu, yeni ihracat pazarlarında başarı kaydedildiğini anlatan Lewis, özellikle Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde büyük başarı yakalandığını, Uzak Doğu pazarında da bir artışın gözlendiğini aktardı. Lewis, ticaret yapılabilecek 200 ülke olduğunu, Türkiye'nin bunu iyi kullandığını kaydetti.
Dünya ekonomisinde sermaye akışlarının büyümekte olan pazarlarda istikrarsızlığa neden olduğunu söyleyen Lewis, Brezilya ve Türkiye gibi ülkelerin sermaye akışı dalgalanmasından kaynaklanan problemleri çözmesi gerektiğini ifade etti. Avrupa ekonomilerinde kamu borcundaki artış ve kredi hacminin daralmasının ekonomik büyümeyi aşağı çektiğini belirterek iyileşmenin zaman alacağının altını çizdi. “Euro bölgesinde yaşanan sorunlara rağmen, Türkiye'nin bu sorunlardan etkilenme oranı Doğu Avrupa ülkelerine göre çok düşük kaldı. Türkiye ihracat pazarlarını çeşitlendirme konusunda bir başarı hikayesi yazdı.”diye konuştu.
Türkiye'ye yabancı sermayenin çekilmesi anlamında son dönemde yaşanan sorunun Türkiye'den değil, Avrupa'da yaşanan krizden kaynaklandığının altını çizen Lewis, hükumetin yaptığı teşviklerin işe yarayabileceğini söyledi.
Katılımcılardan gelen soru üzerine Türkiye'nin IMF'ye azalan borcu üzerine değerlendirme yapan IMF Türkiye Temsilcisi Mark Lewis IMF'nin 188 üye ülkesi olduğunu, bunların 50'sinin IMF'den borç para aldığını belirterek “borç almayan ülkelerde güçlü ilişkilerimiz bulunuyor. Türkiye ile de böyle olur, yine güçlü ilişkilerimiz olur. IMF aslında ekonomik ve finansal politikalarda destek veren bir organizasyon rolü oynuyor. En önemli rolü ülkeler arasında politika koordinasyonu sağlamak. Küresel ve bölgesel konularda Türkiye önemli bir role sahip. Bu rol, IMF açısından çok değerli. Mükemmel bir ilişkiye sahip olduğumuzu düşünüyorum. Türkiye'de eğitim, araştırma ve istatistikler konusunda çalışmaya devam edeceğiz” dedi.
Toplantının sonunda EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Temel Aycan Şen ve EGİAD Danışma Kurulu Başkanı Oğuz Tatış tarafından Mark Lewis’e çini motiflerini içeren özel bir armağan sunuldu.

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2012, 09:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER