Maden Ocağında İş Yavaşlatma Eylemi

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi’ne bağlı Kandilli Beldesi’nde, yeterli kömür rezervi bulunmadığı gerekçesiyle kapatılacağı iddia edilen özel maden ocağında çalışan işçiler, kömür yıkama tesisinin sökümüne başlanması üzerine iş yavaşlatma eylemi yaptı.

Maden Ocağında İş Yavaşlatma Eylemi
Türkiye Taşkömürü Kurumu’ndan kiraladığı sahada kömür üretimi yapan Hema Kömür İşletmeleri, iddiaya göre sözleşmede yer alan kömür rezervinin yer altında bulunmadığı gerekçesiyle üretimi durdurdu. İş gücü fazlalığı nedeniyle daha önce işçi de çıkaran işletmenin, sadece tamir ve tarama işi yapılan ocağı tamamen kapatacağı iddia edildi.
 
Ocakta üretilen kömürün yıkandığı tesisin dün itibariyle sökümüne başlandığını gören yaklaşık 800 işçiyi de işsizlik korkusu sardı. İşçiler, bu sabah 2 saat ocağa girmeyerek iş yavaşlatma eylemi yaptı. Güvenlik görevlilerinin basın mensuplarını işletmeye almadığı eylemde, gece vardiyasından çıkan işçiler ile gündüz vardiyasına girecek işçiler, ocak önünde toplandı. İşçiler, 2 saat sonra ocağa girerek iş başı yaptı.
 
’İŞİMİZE, AŞIMIZA SAHİP ÇIKIYORUZ’
 
Genel Maden İşçileri Sendikası Armutçuk Şube Başkanı İsa Mutlu, kömür yıkama tesisinin kaldırılması ile ilgili söküm işlemlerinin başladığını söyledi. Maden işçileri olarak işlerine, aşlarına sahip çıkmak için mücadele verdiklerini ifade eden Mutlu, şöyle dedi:
 
"İşçilerimize yasal süreç ve yasal hakları ile ilgili bilgiler verdik. İşçilerimizle mağdur duruma düşmemesi için yasalar çerçevesinde iş yavaşlatma hakkımızı kullandık. 2 saat boyunca maden işçilerimiz ocağa girmedi. Süreç ile ilgili gelişmeleri yakından takip ediyoruz."
 
10 yıllık madenci Aziz Korkmaz ise maden ocağında üretim yapmadıklarını, sadece tamir tarama işi yaptıklarını söyledi. Ocağın kapatılması durumunda başka bir madende iş arayacağını belirten Korkmaz, "Elimizdeki öğle yemeğimizle ocağa giriyoruz. Ne olacağı belli değil. Yevmiyemizi alıyoruz, işe gidiyoruz ama yarınımız belli değil. Herkesin kafası karışık. Lavuar (kömür yıkama tesisi) sökülüyor ve bizi bir dünya moralsiz bırakacak şeyler var burada. Herkesin hayalleri var, herkesin yaşaması gereken bir hayatı var. Çalışıyoruz ama yarın çalışacak mıyız, daha sonra işimiz var mı bilmiyoruz. Hep karamsarlık içinde, bekleyiş içindeyiz" dedi.
Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2014, 11:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER