banner24

'Made in USA'de Çin Damgası

ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi tarafından yayınlanan bir rapor Pentagon'u şoke etti. Raporla, ABD savaş uçakları ve helikopterlerinin imalatında Çin üretimi 'taklit' yedek parçalar kullanıldığı belirlendi.

'Made in USA'de Çin Damgası

ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi'nin yayınladığı rapor, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'u zor duruma düşürecek. Komite'nin raporuna göre sadece son bir yıl içinde ABD'nin imal ettiği savaş uçaklarında bin 800'den fazla Çin üretimi parça kullanıldığı belirtildi.

Çin malı yedek parçaların ABD deniz kuvvetleri envanterindeki SH-60B tipi helikopter, C-130J ve C-27J kargo uçakları ile yine deniz kuvvetleri envanterindeki P-8A Poseidon tipi savaş uçaklarında kulllanıldığı açıklandı.

ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi, Çin üretimi yedek parçalardan bazılarının, kilit öneme sahip olduğunu, ulusal güvenliği tehdit edebileceği gibi, Pentagon'a çok pahalıya mal olabileceğini de belirtti.

ABD savunma sanayi imalatında Çin üretimi yedek parçaların kullanıldığının ortaya çıkması sonrasında, söz konusu 1 milyon yedek parçanın yüzde 70'inin Çin'e iade edildiği de belirtildi.

Komite'nin raporunda savunma sanayinde Çin üretimi yedek parçaların kullanılmasına neden olarak, ABD tedarik zincirinin zayıf olması ve maliyet nedeniyle rekabet edememesi gösterildi.

ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi, Çin'den sonra savunma sanayinde "taklit" yedek parça en çok üreten ülkelerin Kanada ve İngiltere olduğuna da raporunda yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2012, 10:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER