Leroy Türkiye İçin Umutlu Konuştu

Adapazarı’nda, Avrupa’daki ikinci fabrikası olarak 1994 yılında üretime başlayan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş’nin 20’nci yıl kutlama programına katılan Toyota Motor Avrupa Başkan ve CEO’su Dider Leroy, Toyota’nın Türkiye’deki üretimini arttıracağını söyledi. Leroy, Türkiye’nin uzun vadeli ekonomik büyüme potansiyeline sahip olduğunu söyledi.

Leroy Türkiye İçin Umutlu Konuştu
 
Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’nin Adapazarı’ndaki üretim tesislerinde yapılan 20’nci yıl kutlama töreninde konuşan Toyota Motor Avrupa Başkan ve CEO’su Didier Leroy, Türkiye’nin uzun vadeli ekonomik büyüme potansiyeline sahip olduğuna inandıklarını söyledi. Leroy, şöyle dedi:
 
"Buna tamamen inanıyor ve buradaki Toyota çalışanlarının yeteneklerine güveniyorum. Bu tesisin yüksek rekabetçiliğine güvenerek, yakın gelecekte TMMT’nın üretimini arttırmasına yönelik karar alındı ve tam olarak bunun nasıl şekilleneceğine dair çalışmaları yürütüyoruz."
 
Toyota’nın Türkiye’de yaptığı 2 model araç üretiminin devam edeceğini de açıklayan Leroy, 3’üncü model üretimini Türkiye’de şuan düşünmediklerini dile getirdi. Leroy Toyota Türkiye’yi ana ihraç merkezi yapacaklarını bildirirken yapılan çalışmaları dünya çapında desteklemek istediklerini söyledi.
 
Toyota Türkiye Fabrikası Genel Müdürü ve CEO’su Orhan Özer de Toyota’nın çalışmaları sonucu yatırım ve üretim artışına layık görüldüğünü söyledi. Toplantı sonunda Toyota Sakarya fabrikası yetkilileri, medya mensuplarına üretim sahasını gezdirerek çalışmalar hakkında bilgi verdi. Yaklaşık 3 bin 500 kişinin çalıştığı ve yan sanayilerle yaklaşık 6 bin kişinin istihdam edildiği Toyota Adapazarı’ndaki fabrikasında Corolla ve Verso modellerini üretiliyor. 2014 yıl sonunda 135 bin otomobil üretmeyi ve bunun yüzde 85’ini ihraç etmeyi planlayan Toyota Otomotiv Sanayi, yıl sonunda 2 Milyar Dolar’lık ihracat hedefine ulaşmayı hedefliyor. Geçen 20 yıl içerisinde 1.9 Milyar Dolar yatırım yapan Toyota Otomotiv Sanayi, 2002 yılında ihracata başladı ve kümülatif ihracat tutarı 20 milyar doları geçti. Eylül 1994 yılından bu yana üretilen Corolla (Corolla Wagon dahil olmak üzere yedinci, sekizinci, dokuzuncu ve halen onbirinci nesil) - Auris (2007-2012 döneminde üretildi)- Verso (2004 yılında başladı, 2009 yılından bu yana mevcut model) toplam 1.5 milyon adet üretildi
 
Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2014, 15:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER