Kuru Meyve Tanıtım Grubu'nun Çin Hedefi

Türkiye’nin geleneksel ihraç ürünleri çekirdeksiz kuru üzüm, kuru incir, kuru kayısı ve antep fıstığı ile ilgili yeni ihraç pazarları bulmak için çalışan Kuru Meyve Tanıtım Grubu, 1 milyar 300 milyonluk nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin Halk Cumhuriyeti pazarına odaklandı.

Kuru Meyve Tanıtım Grubu'nun Çin Hedefi
 
Çinlilerin Türk kuru meyvelerine ilgisinin her geçen gün arttığını belirten Kuru Meyve Tanıtım Grubu Başkanı Osman Öz, Çin’de geçtiğimiz süreçte Şanghay, Pekin ve Xiamen’de yürüttükleri tanıtım çalışmalarını önümüzdeki süreçte Çin’in genelinde sürdürme düşüncesi içinde olduklarını kaydetti. Çin’i sadece bir ülke olarak değil, bir kıta olarak değerlendirmek gerektiğini ifade eden Öz şöyle konuştu:
 
"Çin’de yürüttüğümüz tanıtım çalışmalarında başarıya ulaşmak için Çinli bir danışmanlık firması ile çalışmak istiyoruz. Geçmiş yıllarda Uluslararası Zeytinyağı Konseyi ve Kaliforniya Badem Kurulu’nun Çin de tanıtım faaliyetlerini yürütmüş olan Hill + Knowlton Strategies firmasıyla anlaşma aşamasına geldik. Anlaştığımız takdirde Çin pazarında daha organize tanıtım çalışmaları yaparak ihracatımızı arttırmak istiyoruz." 
 
AB’NİN NÜFUSU YAŞLI
 
Türk kuru meyve sektörünün geleneksel ihracat pazarı olan Avrupa Birliği’nin nüfusunun yaşlı bir nüfus olduğunu AB ülkelerine ihracatın sınırlı artış gösterebileceğini anlatan KMTG Başkanı Osman Öz, açıklamasını şöyle sürdürdü:
 
"Kuru Meyve Tanıtım Grubu olarak, kuru meyve tüketimi sınırlı olan ancak tanıtım çalışmaları yapıldığında tüketimin artabileceği Çin, Japonya, Rusya, Endonezya, Malezya, Güney Kore, Brezilya, Hindistan gibi pazarlara yoğunlaşmak istiyoruz. 2023 yılı için kuru meyve sektörünün belirlediği 4 milyar dolar ihracat rakamına yeni pazarlarda konumumuzu güçlendirerek ulaşabileceğimizi biliyoruz."
 
Çin’de özellikle kuru incire yoğun ilgi olduğunu belirten Öz, 2010 yılında Çin’e 32 ton olan kuru incir ihracatının, 2013 yılı sonunda 2 bin 341 tona ulaştığına dikkat çekti. 
 
Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2014, 10:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER