KTO'dan 'Yeni Çek Kanunu' İsteği

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, "Çek kullanımı ile ilgili yeni yasal düzenleme yapılması uygun olacaktır" dedi.

KTO'dan 'Yeni Çek Kanunu' İsteği
KTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) murakıplarını konuk etti. Başkanlık makamında gerçekleşen ziyarette; BDDK Murakıbı Gürcan Avcı başkanlığındaki heyet ile Kayseri Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Celal Hasnalçacı ve Sayman Üye Bahri Coşkun yer aldı. BDDK Murakıbı Gürcan Avcı, kurum çalışmalarını anlatmak, tanıtmak ve yaşanan sıkıntıları tespit etmek amacıyla bu tür ziyaretler yaptıklarını belirterek, Türkiye’nin 2023 vizyonu doğrultusunda bankacılık sisteminin gelişimi noktasında çalışmalar yürüttüklerini ifade etti.
 
BDDK heyetinin yapmış olduğu ziyaretten dolayı memnuniyet duyduklarını belirten KTO Başkanı Hiçyılmaz, bankaların son birkaç yıldır vergi rekortmenleri listesinde ön sıralarda yer aldığını gördüklerini kaydetti. Hiçyılmaz, bu durumun yatırım, istihdam ve dünya ile rekabet noktasında önemli olduğunu ancak bazı spekülasyonları da beraberinde getirdiğini söyledi. Bankaların almış oldukları masraf ve işlem ücreti başlıklarındaki ücretlerin çok fazla olduğu konusunda Oda üyelerinin şikâyetleri ile karşılaştıklarının altını çizen Hiçyılmaz, şöyle dedi:
 
"BDDK’nın bu konuda çalışmalar yaptığını biliyoruz. Ancak kısa süre içinde ve tatmin edici şekilde düzenleme yapılması gereklidir. Bu hem piyasa açısından hem de bankalar açısından büyük önem arz etmektedir."
 
Hiçyılmaz, Çek Yasası’na ilişkin de görüşlerini paylaşarak, Çek Yasası’nın değiştirilmesi ve özellikle hapis cezasının kaldırılması kıymetli bir evrak olan çekin kullanımını gerilettiğini söyledi. Hiçyılmaz, şöyle devam etti:
 
"Çekle alışveriş en az güven duyulan bir ödeme aracı haline gelmiştir. Çek yasasının ardından üyelerimizin alışverişinde yüzde 20-30 civarında bir düşüş yaşanmıştır. Çek yasasının düzenlenmesi sırasında belli bir yürürlük tarihi konulsaydı ve eğitim çalışmaları yapılsaydı belki bu durumlarla karşılaşılmayacaktı. İç talebin canlanması açısından çekle alışveriş oranının yükselmesi gerekir. Çekle ilgili tereddütlerin yaşanmayacağı güvenli bir alışveriş için yeni yasal düzenleme yapılmasının uygun olacağını düşünüyorum."
 
Çekle alışverişlerde güvenilirliğin sağlanması noktasında Oda üyelerine Kredi Kayıt Bürosu uygulaması hakkında bilgilendirme yaptıklarını ifade eden Hiçyılmaz, şöyle devam etti:
 
"Özellikle meslek komitesi toplantılarında üyelerimize Kredi Kayıt Bürosu hakkında bilgilendirmelerde bulunuyoruz. Ancak üyelerimizin büyük çoğunluğu bu sistemi kullanamıyor. Sistemin yaygınlaşması adına daha iyi bir tanıtım yapılmasının şart olduğunu düşünüyorum."
 
Başkan Hiçyılmaz ayrıca, bilgisayar donanımı ve yazılımı ticareti sektöründe yer alan 9’uncu Meslek Komitesi üyelerinin talepleri arasında bulunan, POS cihazlarına ilişkin yaşanan sıkıntıları da BDDK uzmanlarına aktardı.
Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2014, 16:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER