banner9

KTO Meclis Başkanı Filiz, İstifa Etti

Kayseri Emniyet Müdürlüğü tarafından ’Paralel Devlet Yapılanması’ soruşturmasında gözaltına alınan ve ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılan Kayseri Ticaret Odası (KTO) Meclis Başkanı Mehmet Filiz, tartışmalı toplantının ardından istifa etti.

KTO Meclis Başkanı Filiz, İstifa Etti
Kayseri Ticaret Odası Mart ayı Meclis Toplantısı, Mehmet Filiz’in başkanlığında toplandı. Toplantıda, kendisiyle ilgili bir gündem maddesi bulunduğunu ifade eden Filiz, diğer gündem maddelerini meclise sunduktan sonra, basın mensuplanının dışarı çıkmasını istedi. Daha sonra sert tartışmalara sahne olan meclis toplantısı, yaklaşık 2 saat sürdü. Toplantıdan çıkan Mehmet Filiz, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ’’Öncelikle toplantıdan basın mensuplarını çıkardığımız için özür diliyorum. Ancak içeride kendi içimizde bir toplantı yapıyorduk, onun için böyle bir karar verdik. Ben vatanını ve milletini seven, bu millet için hizmet eden bir işadamıyım. Yanımızda birçok insan çalışıyor ve 50’den fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. Böyle olaylarla anılmak istemezdik. Ancak hakkımızda devletimizin yürüttüğü bir soruşturma var. Bu nedenle, toplantıda arkadaşlarla tartıştık ve ben de istifa etmemin daha doğru olacağını düşünerek, istifa etmeye karar verdim. Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz hakkında da benimkine benzer bir iddia var. Ben istifa ettim, o zaman kendisi de istifa etsin’’ dedi.
 
KTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz da, ’’Şubat ayı toplantımızda Meclisimizin 70 üyesi, Başkan Mehmet Filiz’in istifa etmesi yönünde telkinlerde bulundu. Ancak kendisi istifa etmediği gibi, Meclis Başkanı’nın durumunun oylanmasını da yaptırmadı. Bunun üzerine biz de üst kurulumuz olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na durumu bildirdik. Bakanlık da bir müfettiş gönderdi, durumu araştırdı. Müfettişin tuttuğu rapor doğrultusunda ise Bakanlık bize bir yazı gönderdi. Yazıda, Meclis’in başkanını nasıl seçmişse, o yöntemle görevden alabileceği bildirildi. Biz de bu toplantıda bu konuyu gündeme getirdik. Mehmet Filiz beye Meclis’in görevden alınmayla kararı yerine, kendisinin istifa etmesinin uygun olacağını anlatmaya çalıştık. Sonunda Mehmet bey istifaya ikna oldu ve istifa etti’’ diye konuştu.
 
KTO Meclisi 11 Mayıs 2013 tarihinde yapılan seçimle oluşmuş ve görev başlamıştı.
Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2016, 19:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER